Catawiki

Catawiki to najszybciej rozwijająca się internetowa platforma aukcyjna w Europie, która zarządza cotygodniowymi aukcjami w ponad 80 kategoriach. Na naszych aukcjach samochodów klasycznych znajdziesz klasyczne samochody, współczesne klasyczne samochody, akcesoria samochodowe z całego świata i wiele innych. Catawiki wyróżnia się zespołem ekspertów, którzy oceniają każdy przedmiot w celu ustalenia jego autentyczności i jakości, zanim jeszcze zostanie on wystawiony na aukcji.

MG Midget 1973 – UK

MG Midget to mały samochód sportowy produkowany w latach 1961-1979. Pierwsza wersja MG Midget była w gruncie rzeczy nieco droższą wersją MK II Austin-Healey Sprite. Oryginalny Sprite został wprowadzony, aby wypełnić lukę na rynku powstałą przez MG, w momencie gdy wymieniono MG T-type Midget na znacznie droższy model MGA. W wyniku tego nabywcy MG, w poszukiwaniu tańszej wersji, zainteresowali się modelem Sprite. Zasadniczo, nowy Midget był reakcją MG na ten rozwój. Wyższą cenę zakupu uzasadniano zmianą wyglądu osłony chłodnicy, wieloma dostępnymi kolorami, skórzanymi fotelami, jak również wieloma zewnętrznymi chromowanymi wykończeniami. Na przestrzeni lat samochód ten był stale udoskonalany, a jego trzecia wersja została wyprodukowana w 1973 roku.
Czytaj dalej

Pontiac Sport Coupé Convertible 1926 – Holandia

Jest to jeden z pierwszych samochodów sportowych z nadwoziem coupé, z 6-cylindrowym silnikiem od General Motors, który został wyprodukowany przez firmę Pontiac w 1926 roku. W tamtych czasach, wszystkie standardowe pojazdy były wyposażone w silnik 4-cylindrowy, więc pojawienie się tego modelu było dużym wydarzeniem dla miłośników motoryzacji. Dach tego sportowego coupé również zachwycał swoją wyjątkowością. Na życzenie nabywcy tylna część dachu składała się, co było dosyć niespotykane w tamtych czasach. Historycznie, istniało jedynie 7 egzemplarzy z tej wersji, wyprodukowanych przez firmę Pontiac w 1926 roku. Dzięki naszej aukcji, będziesz mieć niepowtarzalną okazję, aby nabyć jeden z tych rzadkich klasyków.
Czytaj dalej

Fiat 850 Sport Coupe 1967 – Włochy

Na rynku klasycznych samochodów ciężko jest znaleźć samochód, który jest dobrze utrzymany, oryginalny i będący własnością pierwszego nabywcy. Pomimo to, właśnie taki samochód pojawił się na aukcji Catawiki. Stworzony po to, aby zastąpić 600, nowy model 850 zmienił Fiata w firmę produkującą samochody sportowe na pełną skalę. Zarówno sedan, jak i jego otwarta wersja (spider) były zaprezentowane w 1965 roku na salonie genewskim. W tym samym roku zadebiutował Fiat 850 Sport Coupe. W czasopiśmie Road & Track czytamy, że ten samochód posiada „jeden z najładniejszych designów na rynku małych samochodów”, trudno się z tym nie zgodzić.

Czytaj dalej

Porsche 928 1979 – Holandia

Gdy Porsche zaprezentowało ten samochód w 1977 roku, sądzono, iż dzięki zaawansowanym, obecnym w nim technologiom, zostanie następcą słynnego Porsche 911. Model 928 jest sportowym coupé, zbudowanym w wyjątkowy sposób. W przedniej części znajduje się chłodzony cieczą, aluminiowy silnik V8, a powyżej tylnej osi umieszczona jest skrzynia biegów, dla lepszego rozłożenia masy (układ transaxle). Zawieszenie tylnych kół jest wykonane w taki sposób, aby dobrze prowadziły się na ostrych zakrętach. Pokrywa komory silnika, przednie błotniki i drzwi są wykonane z aluminium. Karoseria jest całkowicie ocynkowana, a przód, tył i osłona progu bagażnika są wykonane z tworzywa sztucznego. Wszystkie elementy wyposażenia regulowane są elektryczne lub pneumatyczne, auto posiada automatyczną klimatyzację, a całe wnętrze jest ze skóry (opcjonalnie). Fakt, że pojazd jest technicznie złożony, udowadnia obecność ponad 1000 połączeń wtykowych i 3 kilometry okablowania elektrycznego.
Czytaj dalej

Autobianchi A112 Abarth 1978 – Francja

Autobianchi A112 po raz pierwszy został zaprezentowany w 1969 roku. Przedstawiono go jako konkurenta Mini, oferującego znacznie lepszy komfort jazdy. Jego wersja sportowa Abarth była opracowana Fiata. Pierwsza wersja Autobianchi A112 Abarth pojawiła się w 1971 roku. Do 1985 roku kolejno wprowadzono i z powodzeniem sprzedawano siedem serii tego modelu. Ten model jest 4. serią, czyli tą, która jako pierwsza otrzymała masywniejszą deskę rozdzielczą z kwadratowym oprzyrządowaniem, blokadą kierownicy, ukrytym radiem i schowkiem.
Czytaj dalej

Morris Marina DL500 1977 – Francja

Gdy Wielka Brytania wchodziła w lata 70. powoli zostawiała pamięć o ostatnim albumie Beatlesów za sobą i posuwała się naprzód w nową dekadę wypełnioną nowymi pomysłami i stylami. W świecie motoryzacji modele Morris Minor i Oxford przechodziły na emeryturę. Zostały zastąpione czymś nowym, czymś godnym współzawodnictwa na rodzinnym rynku samochodów osobowych: Morrisem Mariną. To proste i niedrogie auto sprzedawało się dobrze, a w dniu dzisiejszym nadal ma wielu wiernych fanów. W odróżnieniu od poprzednika zastosowano tu klasyczny układ napędowy, z silnikiem umieszczonym wzdłużnie i napędem na tylną oś. Egzemplarz na aukcji to dwuosobowa furgonetka.
Czytaj dalej

Bentley Mark VI H.J. Mulliner Saloon 1949 – Holandia

Bentley Mark VI to pierwszy model marki wypuszczony na rynek po II wojnie światowej, w 1946 roku. Ten nowo powstały samochód wpasował się w rynek luksusowych samochodów. Oparty był na modelu Mark V z 1939 roku, wyprodukowanym jedynie w 15 sztukach. Zbudowany wokół ogromnego podwozia z niezależnym przednim zawieszeniem i napędem na tylną oś, został wyposażony w świeżo opracowany silnik sześciocylindrowy 4257 cm³ OISE (przewody ssące są z przeciwnej strony niż wylotowe) z 4-biegową manualną skrzynią biegów. Z prędkością maksymalną ponad 160 km/h i nadwoziem „standard steel saloon”, Mark VI szybko zyskał reputację samochodu z napędem zarówno wyrafinowanym, jak i szybko reagującym. Pomimo doskonałości samochodu w wersji podstawowej, niektórzy miłośnicy marki uważali, że stylistyka tego modelu jest zbyt konwencjonalna. Ich oczekiwaniom sprostał znany z jakości i elegancji H.J. Mulliner, wyposażając w nadwozie swojego projektu 125 egzemplarzy tego modelu. Ten egzemplarz jest częścią kolekcji pierwszego holenderskiego Narodowego Muzeum Rolls-Royce’a i Bentleya.
Czytaj dalej

Honda Integra Type R DC5 – 2001 – Konstancin-Jeziorna

Zaprojektowana dla kierowcy, który uwielbia połączenie wyrafinowania z agresywnością spotykaną podczas wyścigów ulicznych. Honda Integra Type R zapewnia równowagę pomiędzy mocą, wydajnością i luksusem. Posiada wysokoobrotowy silnik, sportowe zawieszenie, oraz ulepszone fotele Recaro, które zapewniają doskonały poziom komfortu jazdy. Agresywna, a zarazem elegancka stylistyka jest zapowiedzią wydajności samochodu, a karoseria w białym kolorze zachwyci każdego miłośnika tej marki.
Czytaj dalej

Ford Fairlane Sunliner Convertible – 1955 – Hiszpania

Do najwspanialszych samochodów marki Ford z 1955 roku należały takie modele takie jak Thunderbird, Skyliner (kabriolet ze sztywnym dachem) i Crown Victoria (ze szklanym dachem). Fairlane Sunliner to wspaniałe połączenie najlepszych cech każdego z tych modeli. W tamtym roku Ford wprowadził szereg nowych funkcji, dzięki którym sprzedaż samochodów urosła do tego stopnia, że Ford wskoczył na pozycję lidera, zaraz po Chevrolecie. Po raz pierwszy zaoferowano pasy bezpieczeństwa jako opcję dostępną u dealera oraz pierwszą fabrycznie zamontowaną klimatyzację. Sunliner z tego ogłoszenia pojawił się na kilku wystawach klasycznych pojazdów w Stanach Zjednoczonych, w tym „Goodguys” i „Hersheys” w 2011 roku. W 2012 roku został zakupiony przez hiszpańskiego kolekcjonera, który podjął się jego sprowadzenia i zarejestrowania samochodu jako pojazdu zabytkowego. Od tamtej pory, pojazd był bardzo dobrze przechowywany.
Czytaj dalej

FSO Warszawa 204 – 1967 – Warszawa

Powstanie pierwszego masowo produkowanego samochodu osobowego w powojennej Polsce nie byłoby możliwe bez pomocy Włochów i Rosjan. Po wojnie, komisja do spraw budowy polskiego przemysłu motoryzacyjnego miała za zadanie budować polski przemysł motoryzacyjny. Początkowo skupiono się na uzyskaniu licencji na produkcję i zaczęto negocjować z Fiatem, gdyż wydawał się on oczywistym wyborem ze względu na przedwojenną współpracę. Jednakże, w 1949 r. umowa ta została zerwana, a fabrykę na warszawskim Żeraniu zostawiono niedokończoną i pustą. W 1950 roku podpisano polsko-radziecką umowę licencyjną na produkcję samochodu M-20 Pobieda, a rok później rozpoczęto produkcję z częściami początkowo sprowadzanymi z ZSRR. Dopiero po paru latach samochody były montowane całkowicie z polskich części, a w 1957 r. zabrano się za ich modernizację. Przez 22 lata produkowano różne modele tego samochodu i wprowadzono ponad 4000 zmian strukturalnych. Obecnie FSO Warszawa 204, sedan wyprodukowany w Polsce, ucieszy niejednego kolekcjonera samochodów.
Czytaj dalej