FSO

FSO Polonez Caro 1997 – 10000 PLN – Ślądkowice

Wyroby polskiej motoryzacji niezmiennie mają rzesze swoich wielbicieli. O ile gama produktów serwowanych przez krajowych producentów nigdy nie była imponująca, to czasami na rynku pojawi się oferta, która powalające wrażenie zrobi swoim stanem zachowania. Ten FSO Polonez Caro wygląda niemal jakby dopiero co opuścił bramy fabryki, w czym zasługa ostrożnej eksploatacji pierwszego właściciela, niskiego przebiegu i prac detailingowych, jakim samochód został poddany w ostatnim czasie. Rewelacja. Zachowane nawet zostały wszystkie dokumenty, które wydawała fabryka, łącznie z dowodem zakupu i pierwszej wpłaty. Trzeba sprzedającemu przyznać rację, że bardzo trudno dziś o taki egzemplarz.
Czytaj dalej

FSO Polonez Caro 1997 – SPRZEDANY

Polonez jaki jest, każdy widzi. Rocznik 1997, oryginalny przebieg 50000 km, drugi właściciel… ale jaki właściciel 🙂 Przed Państwem na licytacji Polonez Filipa Chajzera. Towarzysz 5 tysięcy kilometrów w drodze na Sycylię, zmodyfikowany, spersonalizowany i użyteczny. Prawdziwy przyjaciel, który trafia na aukcję z potrzeby serca i chęci pomocy drugiemu człowiekowi. I wcale nie mam tutaj na myśli Świąt Bożego Narodzenia, chociaż one też zmiękczają serca wielu, ale wspaniałą inicjatywę zainicjowaną już 26 lat temu przez Jurka Owsiaka – Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zwycięzca licytacji zaoferował imponującą kwotę 67100 złotych.
Czytaj dalej

FSO Polonez Caro 1995 – 25000 PLN – Płock

„Poloneza? Za milion czterysta? To niemożliwe”. A jednak. Tyle wynosiła miesięczna rata i chętnych do zakupu nie brakowało. Co roku sprzedawano ich około 100 tysięcy sztuk, w końcu zgodnie ze słowami reklamy nadal był to „duży, bezpieczny samochód”, a po długich latach jeżdżenia reanimowanymi trupami każdy samochód z salonu był nobilitacją. FSO Polonez Caro na rynku pojawił się w 1991 roku. Zmienione reflektory i zderzaki najbardziej rzucały się w oczy, jednak w samochodzie wprowadzono prawie 270 zmian, dzięki który Caro mógł jeździć ciszej, bardziej komfortowo i bezpiecznie (szczególnie po ’93, gdy zwiększono rozstaw kół o 59 mm). W tamtych latach niejednokrotnie doskonale wypełniał potrzeby motoryzacyjne Polaków, na lata pozostawiając sentyment. To właśnie dla takich użytkowników czekają egzemplarze jak ten – z minimalnym przebiegiem, bez korozji, z bogatą dokumentacją i prezencją przywołującą stan fabryczny.
Czytaj dalej

FSO 125p Pickup 1991 – 57000 PLN – Bełchatów

Co powiecie na połączenie mechaniki Polskiego Fiata 125p i nadwozia stworzonego przez FSO na podstawie 125p Kombi w iście amerykańskim stylu? 😉 Pickup w wydaniu FSO to nie jest coś co widuje się na co dzień, nie tylko dlatego, że stanowił niewielki procent ogółu produkcji. To miał być kolejny hit eksportowy FSO, tym razem do ciężkiej pracy, bo wyposażony w przestrzeń bagażową o ładowności 400 kg. Wystawiony na sprzedaż FSO 125p Pickup z końcówki produkcji, powstał po raz drugi, lecz już nie do ciężkich robót i przewożenia jabłek. Przeszedł gruntowną renowację karoserii i podzespołów, a także zyskał indywidualny charakter – wystarczy spojrzeć na jego wnętrze. A co poza tym? Hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego, wygodne sportowe fotele, silnik 2.0 DOHC typ 132 C2.000 o mocy 116 KM i wydech bazujący na rozwiązaniach z Fiata 124 Spider. Ciekawy i nietuzinkowy okaz polskiego pickupa, na pewno znajdzie grono wiernych fanów.
Czytaj dalej

FSO Polonez 1990 – 23900 PLN – Warszawa

FSO Polonez w stanie jak z fabryki to nie jest częsty widok. Ten egzemplarz przeszedł kapitalny remont blacharski i został polakierowany lakierem zgodnym technologicznie z oryginalnym. Jego silnik, pomimo niskiego przebiegu, przeszedł generalny remont, dzięki czemu z pewnością można na nim polegać. Ten model to tak zwane „akwarium” – z przeszklonymi słupkami „C”, które stworzono dla zapewnienia lepszej widoczności z kabiny. Posiada przetłoczenie na tylne klapie charakterystyczne dla egzemplarzy produkowanych od 1987 roku, lecz nie posiada jeszcze przedłużonej tylnej klapy i nowych lamp, stosowanych później w wersji Caro.
Czytaj dalej

FSO Warszawa M-20 1961 – 108000 PLN – Warszawa

FSO Warszawa M-20 bez wątpienia jest pierwszym polskim samochodem, który zrodził w naszych rodakach tęsknotę za dawną motoryzacją. Zanim stała się jednak dostojną staruszką, przez lata zmieniał się sposób, w jaki na nią patrzono. Zadebiutowała w 1951 roku, będąc rodzimą wersją radzieckiego samochodu M20 Pobieda. W ciężkich powojennych czasach była znakiem dobrobytu, ceniono jej komfort i wytrzymałość. Z czasem ich widok na drogach spowszedniał, Warszawy stały się popularne w środowisku taksówkarzy, gdzie myślano głównie o ekonomii i jak najtańszym użytku. Do wielu z tych samochodów trafiły wówczas silniki Diesla i szereg innych patentów, w zamyśle mających usprawniać eksploatację. W latach 90-tych powoli zaczął zmieniać się obraz rynku. Warszaw było coraz mniej, a wiele osób podjęło się trudu odbudowy. Wiele egzemplarzy zostało wówczas zniszczonych niefachowymi remontami, lecz egzemplarz z ogłoszenia miał więcej szczęścia. Ta M-20 prezentuje się dumnie i dostojnie, a jej drobiazgową renowację zakończono w 2015 roku. Może być ozdobą każdej kolekcji polskich aut.
Czytaj dalej

FSO Polonez 1.5 C 1984 – 18000 PLN – Kraków

W czasach PRL można było kupić w BOMISach lub nawet w Polmozbycie fabrycznie nowe kompletne nadwozia do samochodów i były one traktowane jako część zamienna. Tu mamy do czynienia z takim właśnie fabrycznie nowym (choć 33letnim) nadwoziem do Poloneza w zubożonej wersji 1.5 C, w kolorze kość słoniowa, z 1984 roku. Bezsprzecznie jest biały kruk na rynku. Przy obecnych cenach części blacharskich i robocizny – za nieco więcej niż zrobiony ulep – można mieć fabrycznie złożone, nowe nadwozie. Jest to idealna baza pod klasyczną rajdówkę, B grupowego Poloneza 2000C. Takie fabryczne, homologowane do FIA samochody OBRSO, których używał np. Marian Bublewicz, bazowały właśnie na Polonezie 1.5 C z 1984 roku.
Czytaj dalej

FSO Polonez 1500 1979 – 18999 PLN – Białystok

FSO Polonez, następca „dużego fiata”, produkowany był w FSO od stycznia 1978. W pierwszym roku seryjnej produkcji powstało ich tylko 3506 sztuk, w drugim – 21200 egzemplarzy. W rezultacie Polonezy z lat 70-tych pojawiają się w ogłoszeniach wyjątkowo rzadko, i są zdecydowanie ciekawszym wyborem od późniejszych roczników. Bardzo często wyróżnia je ciekawa kolorystyka. Tu piękny kolor L79 bursztym zestawiony został z brązowo-czarnym wnętrzem. Wyróżnia go również brak gumowego spojlera na tylnej klapie oraz chromowane kołpaki. W późniejszych latach dołożono mu lusterka z regulacją wewnętrzną, lecz pomimo to wygląda na zachowany w dużym stopniu oryginalności. Na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo.
Czytaj dalej

FSO 125p 1988 – SPRZEDANY

W 1983 roku wraz z wygaśnięciem umowy licencyjnej Polski Fiat 125p otrzymał nową nazwę, kierunkowskazy na błotnikach oraz nowe logo na przednim pasie. FSO 125p wciąż jednak zachował oryginalną sylwetkę, której nie da się pomylić z żadnym innym samochodem i która dziś budzi ogromną sympatię na drodze. Pięknie zachowany Duży Fiat zdecydowanie jest w modzie, która szybko nie przeminie. Coraz trudniej znaleźć tylko ładnie zachowany egzemplarz, wszak to samochody które niegdyś już po kilku latach straszyły skorodowaną karoserią, zużytą tapicerką i obrazem technicznej rozpaczy. Ten wciąż prezentuje się doskonale, co może zawdzięczać wieloletniej trosce właściciela i niskiemu przebiegowi.
Czytaj dalej

FSO Polonez 2000 1987 – SPRZEDANY

Polonez kojarzyć się nam może dziś bardziej ze starszym Panem w kapeluszu sunącym powoli z małżonką do sklepu, jednak trzeba oddać mu, że jest znacząca częścią historii polskiej motoryzacji. Do tego dużego i wygodnego auta trochę ciężko dopasować przymiotnik dynamiczny, chyba że mówimy o modelu 2000, którego silnik DOHC pochodził z zupełnie innej epoki. 112 KM mocy i pięciobiegowa skrzynia pochodząca z włoskiego Fiata 132, sprawiły że takim Polonezem po prostu dobrze się jeździ nawet dziś. FSO Polonez 2000, sprawny i w oryginalnym stanie, może okazać się ciekawym i niestandardowym rozwiązaniem na co dzień, jak i wyprawić nowego właściciela w sentymentalną podróż w lata 80-te dwudziestego wieku.
Czytaj dalej