Archiwum kategorii: Iso

Iso Grifo GL 1973 – UK

Renzo Rivolta rozpoczynał działalność produkując lodówki Isothermos. Po zakończeniu II wojny światowej skrupulatnie wykorzystał zapotrzebowanie powstających z kolan Włoch na transport. Początkowo budował skutery, a następnie słynne microcary Isetta, których produkcja później została przejęta przez BMW. Dzięki przychodom z transakcji z BMW, Renzo postanowił zbudować samochód klasy GT, który nazwał Iso Rivolta. To czteromiejscowe coupe stylizowane przez Bertone, pojawiło się w 1962 roku na targach motoryzacyjnych w Turynie, a już trzy lata później w sprzedaży pojawiło się sportowe, dwumiejscowe Iso Grifo. Nuccio Bertone i Giotto Bizzarrini wkrótce przekonali Rivoltę, że rynek wymaga bardziej sportowej oferty. Już w 1963 roku wprowadzili Iso Grifo A3/L (Lusso) oraz jego torowe rozwinięcie A3/C (Corsa). Zachowując niezawodny, mocny i lekki silnik oraz układ napędowy Corvette, stworzyli samochód niski, elegancki i obdarzony doskonałym rozkładem masy. Bizzarrini ze względu na motorsportowe korzenie upierał się przy samochodzie nadającym się do wyścigów, jednak Bertone i Rivolta byli świadomi konieczności sprzedaży A3/L w wersji na drogi i komercyjnego sukcesu, który może sfinansować dalszy rozwój. W efekcie ich drogi rozeszły się, Bizzarini założył własną firmę, a w 1964 roku światło dzienne ujrzało Iso Grifo GL czyli Gran Lusso. Zapowiadano, że samochód zostanie wyprodukowany w większej ilości niż A3 i będzie prawdziwą konkurencją dla Ferrari i Maserati. W sumie jednak wyprodukowano 322 egzemplarze serii I oraz 72 serii II, co daje zaledwie 443 egzemplarze wszystkich serii. Okaz zapowiedziany na nadchodzącej aukcji w Londynie pochodzi z II serii, napędzany jest silnikiem Forda 351 Cleveland V8 i jest jednym z zaledwie 37 egzemplarzy obdarzonych tą jednostką napędową. Wykończony w kolorze białym z rudym wnętrzem, klimatyzacją, wspomaganiem kierownicy i automatyczną skrzynią biegów, został dostarczony jako nowy do Niemiec. Wyceniony na 180 – 220 tysięcy funtów, czyli około 870 tysięcy do miliona złotych, będzie stanowił prawdziwą ozdobę każdej kolekcji sportowych samochodów.
Czytaj dalej Iso Grifo GL 1973 – UK

Iso Grifo A3/C 1965 – Francja

Iso Grifo A3/C to przepiękne, sportowe coupe, produkowane przez włoską firmę Iso Autoveicoli S.p.A, najbardziej znaną z produkcji mikrosamochodu, Isetty. Firma założona przez Renzo Rivoltę największe sukcesy odniosła w produkcji tanich pojazdów, a w okresie prosperity postanowiła stworzyć coś z drugiego końca skali. Na początku lat 60-tych powstało Iso Rivolta IR 300, a wkrótce również Iso Grifo, dostępne w dwóch formatach: A3/L – luksusowe GT oraz A3/C – prawdziwy samochód wyścigowy. Opracowany i zbudowany przez Bizzarriniego model A3/C, twórca skomentował słowami: „wyszedłem od projektu Ferrari 250 GTO i postanowiłem go ulepszyć”. Okazało się, że słowa te nie były bezpodstawne, gdy w 1964 i 1965 roku Iso Grifo A3/C wygrało swoją klasę w Le Mans. Korpus tego wyjątkowego wozu wykonany został z duraluminium, czyli specjalnego, ultralekkiego stopu aluminium, miedzi i magnezu. Masa samochodu nie przekraczała 969 kg i podobnie jak w samolotach, jego elementy są nitowane. Włoskie auta od Iso z olbrzymimi silnikami z Chevroleta Corvette budziły niemałe zainteresowanie, jednak w tamtych czasach próżno było myśleć o seryjnej, fabrycznej produkcji. W 1964 roku zbudowano ich zaledwie 10 sztuk, a teraz ósmy egzemplarz z tego roku wystawiony został na sprzedaż. Jest to samochód francuskiego piosenkarza i aktora posługującego się pseudonimem artystycznym Johnny Hallyday. Iso Grifo A3/C jako nowe dostarczone zostało do Francji, wykończone w ciemnoczerwonym lakierze, z czarną skórą na fotelach. Jazdą nie cieszyło się zbyt długo i już w ’68 roku trafiło do garażu aż na 24 lata. W 1992 roku samochód otrzymał nowy lakier w kolorze Ferrari Red i wstawiony został do muzeum Manoire de l’Automobile w Loéhac. Dziś przepiękne Iso Grifo A3/C z oryginalnym wnętrzem i niewielkim przebiegiem wycenione zostało na 2,5 – 3 milionów euro, co w przybliżeniu daje 10 – 12,5 miliona złotych, a licytowane będzie 7 lutego w Paryżu.
Czytaj dalej Iso Grifo A3/C 1965 – Francja

Iso Grifo GL Series I 1966 – SPRZEDANE

Włoskie Iso wyposażyło swoje Grifo w ogromne i mocne serce Chevroleta Corvette, dzięki czemu samochód ten mógł osiągać przelotową, autostradową prędkość 140 mil na godzinę. Czyniło to z niego najszybszy samochód produkcyjny swoich czasów. Plotka głosi, że ten fantastycznie skonfigurowany egzemplarz został zamówiony osobiście przez samego Nuccio Bertone. Oczom gawiedzi ukazany został na Paris Salon de l’Automobile w 1966 roku. Jego pierwszym krajem zamieszkania były Włochy. Przez szereg lat samochód cieszył właściciela w Holandii, gdzie przebywał aż do 2013 roku. Obecny właściciel w USA zaręcza, że stan jego zachowania jest bardzo dobry. Tuż przed zakupem Grifo przeszło odbudowę silnika V8 i renowację wnętrza. Nadwozie odświeżone w oryginalnym kolorze Grigio Astrale pięknie komponuje się z miękką skórą foteli w odcieniu Pelle Avana. Z przebiegiem 93748 km, w oryginalnym stanie wyposażenia oraz pełną dokumentacją, Iso wycenione zostało na 275 – 350 tysięcy dolarów, czyli około 1 – 1,3 miliona złotych, wylicytowane zostało za 302500 dolarów.
Czytaj dalej Iso Grifo GL Series I 1966 – SPRZEDANE

Iso Grifo 1973 – SPRZEDANE

Silnik V8 Cleveland od Forda ubrany we włoską stylizację wprost z deski kreślarskiej Giorgetto Giugiaro z Bertone działa na wyobraźnię i emocje do dziś. Iso Grifo to niezwykły grand tourer, który powstał w jedynie 413 egzemplarzach. Ekskluzywny, amerykańsko-włoski mariaż stworzył niezwykły pojazd, o którego zabiegają dziś kolekcjonerzy z całego świata. Okaz z 1973 roku, z przebiegiem 43435 kilometrów, trafił właśnie na aukcję Bonhams. Z automatyczną skrzynią biegów, czerwonym nadwoziem i karmelowym wnętrzem, z fotelami obitymi skórą, wymaga jedynie niewielkiego nakładu aby stać się prawdziwą perłą. 30 czerwca w Goodwood, w Wielkiej Brytanii sprzedany został za 208700 funtów czyli ponad milion złotych (1,002,974).
Czytaj dalej Iso Grifo 1973 – SPRZEDANE

Iso Rivolta 1963 – SPRZEDANE

Iso to włoska marka powszechnie kojarzona z uroczą Isettą. Rivolta to zupełnie inna bajka: z zewnątrz piękna Włoszka projektu Bertone, podwozie to dzieło Bizzarrini’ego, a pod maską czai się V8 o mocy 340 KM do Chevrolet’a. Z założenia Iso Rivolta miała być szybkim samochodem do codziennej jazdy, cenowo uplasowanym pomiędzy Jaguarem a Ferrari. Był to pierwszy supersamochód od Iso, którego produkcja zakończyła się w 1970 roku wynikiem 797 egzemplarzy. Przedmiotem aukcji jest 75 wyprodukowana sztuka, która od nowości przebywała w USA. Posiada 4 biegową skrzynię manualną, niezależne zawieszenie i hamulce tarczowe na obydwu osiach. Po renowacji, którą samochód przeszedł w 2013 roku w Seattle, prezentuje się naprawdę olśniewająco. Iso Rivolta sprzedana została za 93,500 USD, czyli około 383 tys. PLN.

Czytaj dalej Iso Rivolta 1963 – SPRZEDANE

Iso Rivolta IR 300 1967 – SPRZEDANY

Włoska stylistyka i amerykańskie serce. Jej smukłe kształty to dzieło Giorgio Giugiaro ze studia Bertone, a silnik V8 był identyczny jak w ówczesnej Corvecie. Trudno o bardziej działające na wyobraźnię połączenie. Iso Rivolta IR 300 było pierwszym luksusowym GT tej wyjątkowej marki. Pozwalało na przewiezienie czterech osób w tempie i stylu, który dorównywał Ferrari i również dziś może zrobić wrażenie. W ciągu siedmiu lat powstało ich jedynie 799 sztuk, a ceny wciąż są niższe, niż można by się było spodziewać.
Czytaj dalej Iso Rivolta IR 300 1967 – SPRZEDANY

Iso Lele F Sport 1973 – Niemcy

Iso Lele było ogniwem, które powstało aby zapełnić lukę pomiędzy modelami Grifo i Fidia. Zgodnie z filozofią firmy łączyło piękne włoskie nadwozie (zaprojektowane przez Bertone) z mocnym amerykańskim V8. Takie połączenie do dziś zdaje egzamin, pozwalając utrzymywać serwisowanie silnika w rozsądnych kosztach, mimo nieprawdopodobnej unikatowości samochodu. Iso Lele powstało w zaledwie 285 sztukach, z czego posiadających najmocniejszych, 360-konny silnik Forda wersji F Sport powstało jedynie 24! Samochód zostanie zlicytowany przez Avus Auctions 22 marca w Hamburgu. Przewidywana cena: 67-79 tys. euro.
Czytaj dalej Iso Lele F Sport 1973 – Niemcy

Iso Grifo 1974 – SPRZEDANE

Iso Grifo w magiczny sposób łączyło piękną włoską stylistykę Giorgetto Giugiaro z brutalną mocą amerykańskich V8. Na aukcji w Amelia Island zlicytowany zostanie ostatni z 413 wyprodukowanych egzemplarzy – w momencie bankructwa opuścił fabrykę jeszcze niekompletny, dokończony przez firmę założoną przez jej byłych pracowników. Wyróżnia się kilkoma cechami, między innymi nisko poprowadzoną linią maski, pod którą udało się zmieścić największą 7-litrową jednostkę o mocy 400 KM.

Po emocjonującej aukcji Iso zostało sprzedane za 400 tys. USD (dwukrotnie powyżej prognozowanej kwoty).
Czytaj dalej Iso Grifo 1974 – SPRZEDANE