Glastron GT-150 1972 – SPRZEDANY

Glastron GT-150 z 1972 roku to kultowa łódź motorowa, która zasłynęła z roli w filmie z Jamesem Bond’em „Live and Let Die” („Żyj i pozwól umrzeć”) z 1973 roku. Dokładnie ten model posłużył w scenie skoku nad policyjną blokadą, oddanym na rekordową odległość 120 stóp (36,5 m). Warto podkreślić, że w czasach przed komputerowo generowanymi efektami specjalnymi było to wielkie wyzwanie – na potrzeby filmu zakupiono 26 łodzi i oddano ponad 100 próbnych skoków, podczas których większość łodzi zniszczono. Filmowy oryginał znajduje się w tej chwili w The James Bond 007 Museum w Szwecji, w ogłoszeniu pięknie odrestaurowana replika, we właściwym roczniku i w identycznym schemacie kolorystycznym.

Sprzedam legendarną łódź motorową Glastron GT-150 z 1972 roku.
To dokładnie ten sam model łodzi, jakim James Bond (Roger Moore) skakał nad autostradą w filmie „Live and Let Die” (przy okazji oddając rekordowy skok motorówką, wynoszący 120 stóp czyli 36,5 m).

Łódź kupiłem w Wielkiej Brytanii, natomiast tam trafiła w latach 70-tych z USA.
Po sprowadzeniu motorówki do Polski poddałem ją całkowitej renowacji.
Wszystko zostało odrestaurowane, odnowione lub wymienione na nowe.

Wszystkie drewniane elementy konstrukcyjne zostały wymienione na nowe.
Nowa jest pawęż i wzmocnienie ze stali nierdzewnej.
Nowa jest także podłoga, wykładzina, tapicerka, deska rozdzielcza.
Kierownica, emblematy, naklejki oraz wszystkie inne detale i szczegóły zostały przywrócone, wymienione lub odnowione zgodnie z oryginałem i fabryczną specyfikacją.

Łódź wyposażona jest w silnik dwusuwowy Evinrude o mocy 90 KM (silnik o maksymalnej mocy, jaki montowano fabrycznie; w łodzi Bonda zastosowano silnik o mocy 135 KM, potrzebny do oddania dalekiego skoku).
Silnik przeszedł gruntowny serwis i działa perfekcyjnie.
Rozrusznik został wymieniony na fabrycznie nowy w celu uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek na wodzie.

Zainstalowany został oryginalny obrotomierz i prędkościomierz, montowany w modelu GT-150 fabrycznie jako wyposażenie dodatkowe.

Łódź jest gotowa do pływania.
Na jej wyposażeniu znajdują się pompka zęzowa, zbiornik na olej, zbiornik paliwa, akumulator.

Prace nad łodzią zostały wykonane w profesjonalnej firmie szkutniczej pod moim osobistym nadzorem i z moim czynnym udziałem.
Poświęciłem miesiące na zgromadzenie potrzebnej do odrestaurowania łodzi wiedzy, a także potrzebnych części, emblematów i innych detali.

W cały projekt włożyłem ogrom pracy, wysiłku i serca.
Łódź zdecydowałem się sprzedać tylko dlatego, że w międzyczasie zakochałem się w innym klasycznym modelu, tej samej marki.
I również dlatego, że prawdopodobne bardziej pasjonuje mnie praca nad projektem, niż samo posiadanie łodzi 🙂

Model GT-150 na potrzeby filmu, poza zastosowaniem mocniejszego silnika, został pozbawiony fabrycznych siedzeń, a zamiast nich umieszczono na środku jeden fotel z modelu GT-160.
Przeniesiono również kierownicę na środek.
Wszystkie te zabiegi miały ułatwić oddanie efektownego, wysokiego i długiego skoku nad autostradą podczas pościgu za Bondem przez grupę napastników (również w łodziach marki Glastron).
Ostatnie cztery zdjęcia przedstawiają kadry z filmu.