Mazda 626 GC 1986 – SPRZEDANA

Mazda 626 GC czarowała świetną jakością wykonania, wysokim komfortem, nowoczesną sylwetką i wspaniałą welurową tapicerką. W czasach swojej młodości walczyła z utartym schematem, że japońskie samochody to „jednorazówki”. Dziś możemy patrzeć na tamtą opinię z pobłażaniem, wszak ta japońska limuzyna z łatwością przeżyła wiele europejskich samochodów od marek z wieloletnią renomą. Właściwie jej jedyną słabą stroną było przeciętnej jakości zabezpieczenie antykorozyjne, lecz jeżeli mamy przed sobą egzemplarz tak utrzymany, jak ten, można puścić w niepamięć wszelkie obawy i stereotypy. To piękna, bogata wersja GLX ze skrzynią automatyczną, bardzo niskim, oryginalnym przebiegiem i odpowiednio wykonanym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Z dumą nosi żółte blachy i wzbudza podziw na ulicy.

Mazda 626 GC 2.0 GLX
Rok produkcji: 1986
Pojemność silnika: 1997 ccm
Moc: 95 KM (70 KW)
Przebieg: 89800 km
Skrzynia biegów: automatyczna

Wyposażenie:
– 4 elektryczne szyby,
– 2 elektryczne lusterka,
– elektryczny szyberdach,
– automatyczna skrzynia biegów,
– obrotomierz,
– wspomaganie kierownicy,
– regulacja kierownicy w pionie,
– regulacja fotela w odcinku lędźwiowym,
– centralny zamek,
– oryginalne radio Blaupunkt HEIDELBERG SQR 29,
– spryskiwacze reflektorów
– welurowa tapicerka,
– regulacja jasności zegarów.

Prezentowany egzemplarz zakupiony został w miejscowości Sent w Szwajcarii przez pierwszego i jedynego przede mną właściciela – kobietę urodzoną w 1945 r. Samochód posiada największy montowany ówcześnie w tym modelu silnik – 2 litrowy, najwyższe dostępne wyposażenie GLX oraz rzadko spotykaną automatyczną skrzynię biegów. Pojazd był regularnie serwisowany u tego samego dealera Mazdy, u którego samochód został kupiony, gdzie przez cały okres użytkowania – 30 lat – właścicielka dokonała 19 wizyt serwisowych. Ostatni serwis w serwisie Mazdy datowany był na 16 kwietnia 2013 r. przy stanie licznika 84 374 km, podczas którego wymieniono m.in. wszystkie oleje i filtry, założono nowy alternator, pasek klinowy i tłumik końcowy. Wszystkie części eksploatacyjne wymieniane były na oryginalne Mazdy – łącznie z filtrami. W 2016 r. samochód został sprowadzony do Polski, gdzie otrzymał pozytywną opinię rzeczoznawcy i konserwatora zabytków przez co został wpisany do ewidencji zabytków oraz zarejestrowany jako samochód zabytkowy. Przez ostanie 2 lata w samochodzie dokonano napraw miejsc, w których występowała korozja. Zakres prac obejmował odnowienie oraz zakonserwowanie całego podwozia. Naprawia nie ominęła również nadwozia – w szczególności tylnej części pojazdu – nadkoli, łączenia progów od spodu, lewych tylnych drzwi u dołu oraz pozostałych miejsc, w których występowały początkowe ogniska korozji (posiadam zdjęcia samochodu przed oraz z poszczególnych etapów prac – do wglądu dla osoby zainteresowanej). Dokonano również konserwacji progów oraz profili zamkniętych. Mechanicznie samochód jest wzorcowo sprawny. W marcu 2018 r. ponownie wymieniono olej wraz z filtrami oraz założono nowy komplet opon. Wymieniono również czujnik ciśnienia oleju oraz łożysko koła.

Przebieg pojazdu jest oryginalny i wynosi 89800 kilometrów, co potwierdzają wpisy w książeczce serwisowej oraz ogólny stan auta. Przebieg co dwa lata odnotowany był również w dwóch książkach badań spalin „Abgas”.
Samochód został oceniony przez rzeczoznawcę samochodowo na 92% stanu oryginalności. Mazda posiada m.in. wszystkie oryginalne szyby – włącznie z szybą czołową.

Samochód wyprodukowany został na rynek szwajcarski, przez co posiada parę fabrycznych modyfikacji niewystępujących w modelach przeznaczonych na pozostałe rynki m.in. obniżoną moc silnika z normalnie występujących 101 KM do 95 KM czy pomniejszony tylny otwór na tablicę rejestracyjną z tradycyjnej długiej na mniejszą tablicę stosowaną w Szwajcarii, co sprawia, że prezentowany egzemplarz jest jeszcze bardziej unikatowy.

Przegląd techniczny ważny jest bezterminowo, z racji rejestracji jako samochód zabytkowy.

W zestawie 2 oryginalne kluczyki, instrukcja z samochodu i radia, książka serwisowa i badań spalin „Abgas”, biała karta, opinia rzeczoznawcy oraz pozostałe dokumenty/rachunki.