Archiwum kategorii: Peel

Peel Trident 1964 – SPRZEDANY

Najmniejszy pojazd świata kojarzycie zapewne z odcinków Top Gear, ale czy wiecie skąd pochodzi ten przedziwny trójkołowiec? Peel Engineering Ltd. budowało Peel’e P50 w latach 1963 – 1964 w maleńkim miasteczku Peel na wyspie Man. Ten lekki jednoosobowy samochód wykonany z włókna szklanego jest cudem zagospodarowania przestrzeni. Mała firma szybko przestała tworzyć P50 i rozpoczęła produkcję dwumiejscowej wersji pasażerskiej o nazwie Peel Trident. W latach 1964-66 zbudowano ich około 86 sztuk, a do dziś przetrwało 10–15. Pod koniec 1964 roku pierwszych dziesięć sztuk – pięć czerwonych i pięć niebieskich – wysłano do firmy Two Strokes Ltd. Dzięki badaniom właściciela prezentowanego okazu oraz emerytowanego brygadzisty fabryki Peel, udało się potwierdzić, że Peel Trident prezentowany na aukcji jest jednym z tych dziesięciu. Silnikiem DKW o pojemności 49 cm³ napędza tylne koło pojazdu poprzez łańcuch, za pośrednictwem trzybiegowej skrzyni. Zużycie paliwa na poziomie 2,8 litrów na 100 km, zdaje się potwierdzać hasło reklamowe kieszonkowego auta – „almost cheaper than walking” – czyli „prawie tańsze od chodzenia”. Uroczy, czerwony samochodzik był obecny w rodzinie właściciela prawie od samego początku. Po odnowieniu pojawił się w magazynie oraz na stronie internetowej Top Gear, był nawet na pamiątkowym znaczku wydanym przez wyspę Man w 2006 roku. Peel licytowany bez ceny minimalnej sprzedany został za 67200 dolarów, czyli 263519 złotych, znacznie poniżej wyceny sprzed aukcji.
Czytaj dalej Peel Trident 1964 – SPRZEDANY

Peel P50 1964 – SPRZEDANY

Mógł przewieźć dorosłą osobę wraz z torbą na zakupy i był reklamowany jako „niemal tańszy niż spacerowanie”. Choć była to hiperbola, nie była daleka od prawdy. Peel P50 powstawał w latach 1962-65, kosztował 199 funtów szterlingów i zadowalał się mniej niż 3 litrami paliwa na setkę. Jest najmniejszym samochodem produkcyjnym w historii, co potwierdza wpis w Księdze Rekordów Guinnessa. Samochód miał trzy biegi do przodu i nie miał biegu wstecznego… co nie stanowiło problemu, gdyż każdy kierowca mógł po prostu z niego wysiąść i samodzielnie go przestawić. Zbudowano ich około 47 sztuk, z czego mniej niż 30 dotrwało do dziś. Model stał się słynny po występie w Top Gear, gdzie niemały przecież Jeremy Clarkson przemierzał w nim korytarze siedziby BBC. Ten rzadki mikrosamochód jest dziś dużą ciekawostką kolekcjonerską. Ten uroczy egzemplarz wyceniony został na 90-120 tys. USD, licytowany bez ceny minimalnej osiągnął cenę 140250 USD (ponad pół miliona złotych).
Czytaj dalej Peel P50 1964 – SPRZEDANY

Peel P50 1964 – SPRZEDANY

Peel P50 to najmniejszy produkcyjny samochód w historii motoryzacji. Jest wielkości lodówki i podobnej urody. Nie ma biegu wstecznego, lecz jeżeli zajdzie taka potrzeba zawsze można z niego wyjść i go obrócić. Powstał w 47 egzemplarzach, do dziś przetrwało ich najprawdopodobniej 26. Ten niezwykły pojazd rozpoznawany jest przez szeroką publiczność dzięki roli w jednym z odcinków serialu Top Gear, w którym za jego kierownicą zasiadł Jeremy Clarkson. W swojej epoce Peel P50 był reklamowany jako niemal tak tani jak spacerowanie… lecz te czasy z pewnością już dawno się skończyły. Jeden z najlepiej zachowanych egzemplarzy licytowany był przez dom aukcyjny RM Sotheby’s bez ceny minimalnej. O ile już przedaukcyjna prognoza (75-100 tys. USD) mogła przyprawić o zawrót głowy, uzyskana kwota jest absolutnie szalona. Ten mikrosamochód wylicytowany został za 176 tys. USD (ok. 678 tys. PLN).
Czytaj dalej Peel P50 1964 – SPRZEDANY