Krotoski Drivers Club

Porsche 911S Sportomatic 1975 – 375900 PLN – Warszawa

Czasy się zmieniają, a Porsche 911 pozostaje najlepszym autem sportowym na świecie. Ta legenda nie wzięła się znikąd. Choć pomysł oparcia samochodu sportowego o architekturę stworzoną dla rodzinnego Garbusa wydawał się absurdalny, to w praktyce sprawdził się wyśmienicie. 911 powstało w 1963 jako bardziej luksusowy i praktyczny następca cenionego modelu 356. Silnik został za tylną osią, jednak zyskał dwa cylindry, a auto w zamyśle miało lepiej nadawać się do codziennej jazdy. Rezultat? 911 stało się światowym fenomenem i benchmarkiem dla wszystkich producentów o sportowych aspiracjach, na dekady dominując drogi, tory i plakaty na ścianach dziecięcych sypialni. Model G to pierwsza wielka aktualizacja modelu, oferowana w latach 1974-89. Ten zachowany w pięknie oryginalnym stanie egzemplarz wyróżnia skrzynia Sportomatic, nazywana ówcześnie automatyczną, choć w praktyce będącą skrzynią manualną z automatycznie uruchamianym sprzęgłem.

Porsche 911S G-model Sportomatic
Rocznik: 1975
Przebieg: 62445 mil
Pojemność: 2700 cm3
Rodzaj paliwa: benzyna
Skrzynia biegów: automatyczna
Moc: 175 KM

Cena: 375900 zł

Prezentowany egzemplarz może wydać się znajomy petrol headom, którzy od dawna śledzą polską scenę klasycznych Porsche. To Porsche 911S G-Model ze skrzynią Sportomatic. Auto trafiło do Polski z Kanady, gdzie zostało zakupione jako nowe w 1975 r., jednak w międzyczasie gościło także w rękach pasjonaty z USA i członka stowarzyszenia Porsche Club of America. Dziewięćset jedenastka przejechała od nowości zaledwie 62 450 mil, czyli około 100 000 km.

To, co wyróżnia nasze 911 na tle innych egzemplarzy, to w pełni oryginalny stan, potwierdzony prestiżowym certyfikatem autentyczności Porsche. Certyfikat zawiera szczegóły dotyczące konkretnego samochodu oraz wyniki wielopunktowego przeglądu technicznego dokonanego przez specjalistę Porsche. Nasze oględziny również potwierdzają, że naszemu Porszakowi nie brakuje nawet jednej spinki czy zaślepki.

Choć ikoniczna sylwetka 911 doskonale broni się sama, to połączenie czerwonego nadwozia i złotych akcentów dodaje autu szczególnego uroku. Oryginalny lakier jest w bardzo dobrym, jak na wiek auta, stanie. Posiada jedynie niewielkie, zaprawione i zabezpieczone otarcie na lewym tylnym rancie błotnika, które nie rzuca się w oczy.

Wnętrze 911 powinno zostać złotym standardem w branży – proste i przejrzyste, a przy tym ergonomiczne i bardzo komfortowe. Każdy przełącznik i wskaźnik jest na właściwym miejscu. Nawet stacyjka po lewej szybko przekona nas do siebie. W naszym egzemplarzu wszystko zachowane jest w doskonałym stanie i daje wrażenie obcowania z niemal nowym autem.

W G-Modelu wykonaliśmy podstawowe czynności serwisowe. Wymieniony został również alternator i akumulator oraz ustawiona geometria pojazdu. Auto nie wymaga żadnych poprawek mechanicznych i jest w pełni gotowe, by cieszyć pasjonatów chłodzonych powietrzem Porsche. Również podwozie jest w bardzo dobrym stanie.

Pod maską kryje się…bagażnik, ale to nie będzie zaskoczeniem dla nikogo, komu zdarzyło się jeździć rodzimym Maluchem 🙂

Jednak w przeciwieństwie do 126p, gdy zajrzymy pod klapę z tyłu, znajdziemy 2,7-litrowego boxera o mocy 175 KM. Wbrew pozorom ten charyzmatyczny silnik nie potrzebuje więcej “kopa”, by całkowicie oczarować kierowcę. W nietypowy rozkład masy auta i skrzynię Sportomatic trzeba się trochę “wjeździć”, jednak gdy złapiemy wspólny rytm z autem, będziemy zdumieni, co potrafi. W końcu mało kto może oprzeć się magii 911…

Więcej szczegółowych informacji pod nr tel. +48 694 417 760
Lokalizacja: Warszawa ul. Modlińska 57A

Kredyt na klasyka