Sunbeam 1500 Super 1970 – SPRZEDANY

Sunbeam 1500 Super znany był również pod nazwami Chrysler Avenger, Talbot Avenger i Sunbeam Avenger, a w Ameryce występował także pod markami Plymouth i Dodge. To dzieło koncernu Rootes, pierwsze powstałe po przejęciu dowództwa przez amerykańskiego Chryslera. Zgodnie z duchem czasu samochód otrzymał linię boczną w kształcie inspirowanym butelką Coca-coli. Samochód dobrze się prowadził i przez użytkowników ceniony był wyżej od brytyjskiej konkurencji w postaci samochodu Morris Marina. Wyróżniał się jednoelementowym grillem wykonanym z tworzywa sztucznego, co było wówczas rozwiązaniem pionierskim.

Sunbeam 1500 Super
Rocznik: 1970
Przebieg: 39000 km
Pojemność: 1498 cm³
Rodzaj paliwa: benzyna
Skrzynia biegów: manualna
Moc: 64 KM

Opis i charakterystyka techniczna:
Rodzaj pojazdu: samochód osobowy – sportowy turystyczny.
Rodzaj nadwozia: samonośne, zamknięte – sedan.
Liczba miejsc: 4.
Silnik: spalinowy o zapłonie iskorwym, czterosuwowy, czterocylindrowy, rzędowy, górnozaworowy, pojemnośc skokowa: 1498cm³, moc: 47kW/64KM.
Układ napędowy: na tylne koła.
Sprzęgło: cierne, jednotarczowe suche.
Skrzynia biegów: mechaniczna 4 biegi + wsteczny.
Przeniesienie napędu: wał napędu z dwoma przegubami
Umiejscowienie silnika: przód samochodu
Rodzaj chłodzenia: cieczowe, wymuszone wirnikową pompą, termostat, wentylator
Układ smarowania: pod ciśnieniem,
Prędkość maksymalna: 145 km/h.
Zawieszenie przednie: niezależne, na pojedynczych wahaczach poprzecznych, stalowe sprężyny śrubowe, skośny drążek skrętny, stabilizator poprzeczny.
Zawieszenie tylne: zależne, sztywna oś na wahaczach wleczonych, stalowe sprężyny śrubowe.
Układ kierowniczy: trapezowy, przekładnia kirownicza zębatkowe.
Układ hamulcowy: hydrauliczny, jednoobwodowy z rozdzielaczem, przednie koła układ tarczowy, tylne koła szczękowy – bębnowy.
Ogumienie: radialne 155 SR 13.

Samochód posiada zderzaki jednoczęściowe, chromowane. Krata wlotu powietrza z tworzywa sztucznego – po raz pierwszy produkowana tak duża w jednej części, dwa sygnały dźwiękowe, lampa cofania, podwójne reflektory.

Od 1933 roku firma „Sunbeam” łączy się z angielską firmą „Talbot”, a w 1935 roku wchodzą w skład koncernu „Rootes”. Od 1938 roku firma produkuje samochody po nazwą „Sunbeam – Talbot”. W ramach koncernu „Rootes Group”, który w 1967 roku należy całkowicie do amerykańskiego „Chryslera”, firma „Sunbeam” z Coventry wytwarza takie samochody jak „Hillman” i „Humber” praz samochody „Rapier” i Alpine” z nadwoziem typu coupe, z nadwoziami sedan 4- drzwiowymi, jak również kabriolety. Model Sunbeam 1500 Super z silnikiem 1500 produkowany był w latach 1970 do 1973. Model Sunbeam 1500 Super został zakwalifikowany do grupy pojazdów kolekcjonerskich i unikalnych.

Samochód jest w ruchu, w dobrym stanie technicznym. Zbudowany z części i zespołów oryginalnych, fabrycznych. Ustala się stopień oryginalności na 98%. Samochód został wpisany do rejestru zabytków ruchomych. Stan techniczny samochodu, stan zadbania i utrzymania pozwala na zaliczenie do grupy 3 /nota 3/. Samochód wymaga dopracowania paru szczegółów, wykonane zostały prace konserwacyjne.