Varsopolis 2019 – Tour i Concours d’Elegance

W Polsce nie było jeszcze takiego wydarzenia. Zorganizowanego z pasją, pomysłem, fantazją i na tak wysokim poziomie. Varsopolis to wydarzenie, które już po zeszłorocznej edycji spokojnie można było wpisać do kalendarza, jako stały punkt każdego klasycznego sezonu. Świetne samochody, duży przekrój marek, ciekawe i nietuzinkowe egzemplarze, pasjonaci i znani aktorzy – tak pokrótce podsumować można Varsopolis, w którym udział był dla nas zaszczytem i przyjemnością.

Misją i wizją Varsopolis jest edukacja w zakresie historii Polski, postrzeganej przez styl życia i najlepsze tradycje przedwojennej Warszawy. Wydarzenie ma także na celu przywracanie polskiej tożsamości poprzez ponowne połączenie z ideami pokolenia inteligencji, którego etos powinien zostać odbudowany. Jak podkreślają organizatorzy Varsopolis, niezwykle istotną misją jest też promocja polskiego rzemiosła, przedmiotów użytkowych wykonanych ręcznie, ich wartości, przenoszonej z pokolenia na pokolenie.

Varsopolis to wydarzenie nawiązujące do najpiękniejszych tradycji polskiej motoryzacji, a w szczególności do konkursów samochodowej elegancji organizowanych w II Rzeczpospolitej. Po rewelacyjnym przyjęciu publiczności oraz mediów dwóch pierwszych edycji, organizatorzy Varsopolis powrócili z jeszcze bardziej okazałym, całodniowym spotkaniem. Rozwijana z roku na rok inicjatywa Varsopolis w tym roku przybrała charakter konkursu elegancji z prawdziwego zdarzenia i była podzielona na dwie zasadnicze części.

Pierwszą był Varsopolis Tour d’Elegance, czyli przejazd najpiękniejszych aut klasycznych stołecznymi ulicami. Samochody uczestników przemieszczały się po centrum Warszawy wyznaczoną trasą, a organizatorzy zadbali nawet o pozwolenie na wjazd w rejon Starego Miasta, zamkniętego zwykle dla ruchu kołowego. Entuzjastyczne reakcje przechodniów i wycieczek obcokrajowców zdecydowanie umiliły nam przejazd ulicami stolicy, a na każdych światłach przechodnie czekający na zielone, wyciągali telefony aby sfotografować uczestników wydarzenia.

Varsopolis Concours d’Elegance to nie tylko ekspozycja samochodów klasycznych, a także Konkurs Elegancji w otoczeniu Starego Miasta, który gwarantował gościom wydarzenia mnóstwo emocji. Profesjonalne Jury w składzie: Philip Rathgen (Classic Driver), Marek Gacek (FIVA), Piotr Ziarkowski (VICE), Ireneusz Korzeniewski (StyleMan.pl), Kamil Łabanowicz (Audi), Philip Schmidtgen (Montbanc), Patryk Mikiciuk (TVN Turbo), Tadeusz Jelec – projektant samochodów (m.in. Jaguara) oraz honorowy członek jury Jakub Opara (Orlen Paliwa), nie miało łatwego zadania. Ocenie podlegały nie tylko samochody uczestników, ich stan oraz oryginalność, ale również stroje z epoki danej załogi auta, pasujące do pojazdu. Samochody oceniane były w oparciu o meteorytykę i arkusze FIVA.
Ogromnie miłym zaskoczeniem i wyróżnieniem dla nas oraz pięknego Fiata 130 Coupe, było zajęcie 2. miejsca w kategorii lat 70-tych, zaraz za wspaniałą Lancią Stratos.

Niemałą niespodzianką było uczestnictwo w imprezie takich znamienności świata kultury jak Janusz Chabior, Piotr Machalica czy Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

Co ciekawe, spotkaliśmy kilka samochodów, które znamy z ofert na stronie Giełdy klasyków. Był to przepiękny Triumph TR3B, Riley One-Point-Five i Ford Cortina z Austor, wspaniały przedwojenny LaSalle 328 Town Sedan i oczywiście nasz Fiat 130 Coupe.

Już dziś pragniemy serdecznie wszystkich zainteresowanych zaprosić na kolejną edycję Varsopolis 2020, a posiadaczy nietuzinkowych samochodów klasycznych z całej Polski i nie tylko do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Kontakt z organizatorami znajdziecie Państwo na stronie https://www.varsopolis.pl/.