Lancia Thema to wóz klasy średniej-wyższej, powstały jako jeden z czworaczków, Tipo 4. Jeżeli spojrzymy na kształt drzwi, możemy odkryć, że dokładnie identyczny mają Alfa Romeo 164, Fiat Croma i Saab 9000. Każda z tych marek miała wówczas własną tożsamość i swój styl. Alfa była sportowa, Saab wręcz lotniczy, Fiat popularny, a Lancia luksusowa. Wyprodukowana w 1991 roku jest wyposażony w jedną z najbardziej kultowych fiatowskich jednostek napędowych, 2-litrowy silnik Lamprediego, o dwóch wałkach rozrządu w głowicy i mocy 117 KM z 5-cio biegową manualną skrzynię biegów. Produkowana w turyńskiej fabryce Mirafiori. Była symbolem statusu, wybierana przez władze oraz ludzi, którzy chcieli wyróżnić się elegancją. W Polsce na początku lat 90. główną rozpoznawalność zyskała jako auto najważniejszych osób w państwie, w administracji rządowej oraz dawnym Biurze Ochrony Rządu. Również dlatego, że w czasach Themy, w Polsce nie było oficjalnego przedstawicielstwa marki Lancia, zatem zakup indywidualny był szczególnie utrudniony, a egzemplarze w rękach prywatnych były ogromną rzadkością.
Czytaj dalej Lancia Thema 1991 – 39000 PLN – Wiązowna
Lancia
Lancia Delta 1986 – 33500 PLN – Zgierz
Lancia Delta debiutowała jako następca modelu Fulvia w roku 1979. Wyróżniała się nowoczesną, kanciastą sylwetką, która wyszła spod ręki Giorgetto Giugiaro. Jako dziecko koncernu Fiata, mechanikę w dużym stopniu zapożyczono z Ritmo i były to rozwiązania na wskroś nowoczesne – przedni napęd, poprzecznie montowane rzędowe jednostki, niezależne zawieszenie wszystkich kół. Wigoru jej nie brakowało, prezentowana wersja 1600 GT z silnikiem o mocy 105 KM to samochód pełny werwy i charakteru.
Czytaj dalej Lancia Delta 1986 – 33500 PLN – Zgierz
Lancia Prisma 1988 – 17900 PLN – Zgierz
Klasyczna linia sedan modelu Lancia Prisma to dzieło Giorgetto Giugiaro. Wszelkie technikalia pochodzą tu z modelu Delta, podobnie wnętrze z deską rozdzielczą, imponującą mnogością zegarów i kontrolek. Jej masa to tylko 950 kg, dzięki czemu nawet z podstawową jednostką 1300 był to bardzo żwawy samochód. Prezentowany egzemplarz pochodzi z drugiej serii produkcyjnej, wyróżniającej się zmodyfikowanym przednim zderzakiem, szerszą atrapą chłodnicy i nowymi tylnymi światłami. Przebieg tej Lancii to jedynie 65 tys. km.
Czytaj dalej Lancia Prisma 1988 – 17900 PLN – Zgierz
Lancia Appia Vignale Cabriolet 1959 – 45000 PLN – Bielsko-Biała
Gama nadwozi oferowanych dla niewielkiej Lancii Appia była absolutnie niezwykła. Oprócz trzech coupe, w 1957 roku zaprezentowano stylowy kabriolet. Zaprojektowane przez Giovanniego Michelottiego nadwozie zbudowane zostało na bazie modelu Lusso przez Vignale. Wóz został oparty na platformie drugiej serii Appia i był początkowo oferowany jako dwumiejscowy, po czym został przekonfigurowany w zgrabne 2+2, takie jak prezentowane. W sumie zbudowano 1584 sztuki obu serii. Ten egzemplarz czeka na renowację, a ktokolwiek ją ukończy, z pewnością zostanie wynagrodzony znakomitymi warunkami jezdnymi tej konstrukcji. Appia była komfortowa i luksusowa, ale również niezwykle szybka w swojej klasie.
Czytaj dalej Lancia Appia Vignale Cabriolet 1959 – 45000 PLN – Bielsko-Biała
Lancia Gamma Coupe 1980 – 115000 PLN – Kraków
Jeremy Clarkson w programie “The Grand Tour” nazwał ją jednym z najpiękniejszych aut kiedykolwiek wyprodukowanych (“it is one of the prettiest car ever made”). Bez wątpienia jest to przykuwające uwagę, nietuzinkowe coupe. Powstało ich niewiele ponad 6000 sztuk, z czego do naszych czasów przetrwała garstka. Dość powiedzieć, że w Polsce jest tylko kilka sztuk. Samochód ten był topową limuzyną w gamie koncernu Fiat, zastępując w niej niejako model Fiat 130. Pojazd jest unikatowy, zaprojektowany został przez studio Pininfarina i tam też był ręcznie produkowany, równolegle z Ferrari 400. Czterocylindrowy, dwulitrowy silnik typu bokser był autorskim projektem Lancii i występował tylko i wyłącznie w modelu Gamma. Lancia Gamma często uważana jest za ostatnią prawdziwą Lancię – ponieważ to w niej ostatni raz znalazł się silnik zaprojektowany przez ich biuro konstrukcyjne.
Czytaj dalej Lancia Gamma Coupe 1980 – 115000 PLN – Kraków
Lancia Delta HPE 1996 – 15500 PLN – Zgierz
Lancia Delta II debiutowała na salonie w Genewie w 1993 roku, a jej trzydrzwiowa wersja, oznaczona jako Delta HPE, ujawniła się dokładnie w tym samym miejscu 2 lata później. Nazwa nawiązywała do Lancii Bety HPE – również trzydrzwiowej wersji coupe-kombi z lat siedemdziesiątych. Charakterystyczną cechą Delty HPE jest osłona chłodnicy z grubszą ramką w kolorze nadwozia i zaokrąglone przednie błotniki, takie jakie były wcześniej zarezerwowane dla najmocniejszych wersji HF. Sportowego stylu i charakteru z pewnością jej nie brakuje, nawet jeżeli mówimy o egzemplarzu z otwierającym ówczesną ofertę silnikiem o pojemności 1,6 l.
Czytaj dalej Lancia Delta HPE 1996 – 15500 PLN – Zgierz
Lancia Fulvia Sport Zagato 1972 – 149000 PLN – Zgierz
Poza seryjną produkcją, Lancia w latach 60. oferowała nabywcom również coś specjalnego. Podobnie, jak w przypadku modeli Appia, Flavia i Flaminia, również Fulvia otrzymała wyjątkową wersję. Zadanie stworzenia sportowej odmiany Fulvii, wyposażonej w aerodynamiczne nadwozie, otrzymała firma Zagato z Mediolanu. To piękne nadwozie narysował Ercole Spada, autor takich sylwetek, jak Aston Martin DB4 GT Zagato, Alfa Romeo Giulia TZ Tubolare Zagato czy znacznie późniejsze… BMW E34. Mimo, że delikatna konstrukcja skorupowa nie dedykowała samochodu do kariery w rajdach, jej opływowe nadwozie poprawiło osiągi, a specjalne dodatki uczyniły ciekawą propozycją dla indywidualistów. Ciekawostką w Sport Zagato jest tylna klapa otwierana elektrycznie za pomocą przycisku umieszczonego na desce rozdzielczej. Co więcej, silnik elektryczny podnosi tu klapę tylną o kilka centymetrów, na tyle, aby zapewnić cyrkulację powietrza w czasie jazdy. Prawdziwy luksus na tamte czasy. Prezentowana Lancia Fulvia Sport Zagato pochodzi z drugiej serii produkcyjnej z lat 1970-72 i jest jednym z około 2 tysięcy egzemplarzy tej serii. Auto ma piękny czerwony kolor, świetnie utrzymane, oryginalne wnętrze i prezentuje się absolutnie zjawiskowo.
Czytaj dalej Lancia Fulvia Sport Zagato 1972 – 149000 PLN – Zgierz
Lancia Thema 8.32 1988 – SPRZEDANA
Lancia Thema 8.32 kosztowała jako nowa 2 razy tyle co Thema Turbo. Dziś jej wartość stanowi 5-cio krotność ceny wersji z doładowaniem. Co za tym stoi? To jedyne rodzinne auto, którym możesz pojechać na zlot Ferrari. Pierwszy sedan, w którym można odnaleźć spojler wysuwany z tylnej klapy. Ten samochód to skrzyżowane szaleństwa osobowej Tatry z wygodą Renault 25! 3 litrowe V8 znajduje się nad przednią osią i napędza przednie koła. Ma 215 koni, ale to wystarcza, bo to auto autentycznie wyrywa, a wynik 6,8 sekund do 100 km/h daje doznania na poziomie 5 sekund… silnik pochodzi z Ferrari 308 QV, lecz zmieniono w nim wał korbowy. W klasycznym 308 wykorbienia były co 180 stopni sprawiając, że wóz kręcił się do 9000 obrotów i miał dźwięk szlifierki. Tutaj wykorbienie jest co 90 stopni, powodując, że auto lepiej jedzie z dołu, ma nieco mniej koni, ale fantastycznie brzmi. To jest autentycznie ryczące V8. Dźwięk motoru rozwala system. I to wszystko w przepięknym wnętrzu, o niesamowitych kolorach. Powstało ich poniżej 4000 sztuk, przetrwało niewiele.
Czytaj dalej Lancia Thema 8.32 1988 – SPRZEDANA
Lancia LC2 1984 – SPRZEDANA
W całej historii międzynarodowych wyścigów samochodowych niewiele epok pamięta się tak dobrze, jak Grupę C, która dominowała od 1982 do 1992 roku. Podobnie niewiele samochodów Grupy C wywołuje takie emocje, jak Lancia LC2. Stanowi ona wspaniałe połączenie konstrukcji podwozia opracowanej przez firmę Dallara i spektakularnie potężnego turbodoładowanego silnika V8 Ferrari, opracowanego przez guru z Maranello, Nicolę Materazziego. Co ciekawe, w ramach czteroletniego programu LC2 wyprodukowano zaledwie dziewięć podwozi. Egzemplarz wystawiony na aukcji to podwozie 0005, które zadebiutowało w wyścigu 1000 km Monza w 1984 roku, który był wówczas pierwszą rundą Mistrzostw Świata Samochodów Sportowych (WSC). Wyścig zdominowany był przez zespół Rothmans Porsche, a siostrzana LC2 zajęła w nim 3. miejsce. Niestety opisywana LC2 po kwalifikacjach, które ukończyła na 4. miejscu, mniej więcej po dwóch trzecich dystansu zapaliła się, co spowodowało wycofanie samochodu z wyścigu. Po zachęcającym pole position na Silverstone 1000 km, podwozie 0005 zostało zgłoszone do Le Mans. Za jej sterami zasiadł między innymi obiecujący kierowca Formuły 2, Alessandro Nannini. Seria drobnych problemów spowodowała, że Lancia LC2 0005 skończyła na 8. miejscu. Małą pociechą było pierwsze miejsce za teamem Porsche. Kilka niepowodzeń, 3. miejsce w Imola i sezon samochód zakończył zwycięstwem w Kyalami 1000 km i 2. miejscem w klasyfikacji drużynowej. Odpowiednio zmodernizowane podwozie 0005 zostało zatrzymane przez zespół fabryczny Lancii na rok 1985. Samochód ukończył ten sezon z dobrymi wynikami, jednak bez spektakularnych wygranych. Po zakończeniu kariery wyścigowej podwozie 0005 pozostawało w prywatnej kolekcji aż do nabycia przez obecnego właściciela w 2016 roku. Oferując spektakularne osiągi, fascynującą historię i prawdopodobnie najbardziej sugestywną ze wszystkich wyścigowych barw, podwozie 0005 doskonale oddaje magię wyścigów grupy C. Lancia wylicytowana została 9 czerwca w Le Mans za 2,255 miliona euro, czyli trochę ponad 10 milionów złotych.
Czytaj dalej Lancia LC2 1984 – SPRZEDANA
Lancia Kappa SW 3.0 V6 1999 – SPRZEDANA
Lancia Kappa SW debiutowała w 1996 roku jako owoc współpracy z firmą karoseryjną Pininfarina. Ma kształt kombi, ale założenia przy jej powstawaniu były nie tylko użytkowe, auto miało być możliwie luksusowe i komfortowe. W modelu zastosowano samopoziomujący system tylnego zawieszenia, a bagażnik otrzymał nie tylko elegancką wykładzinę, lecz również ciekawą, trzypoziomową konstrukcję, pozwalającą pomieścić wszystkie drobiazgi. Również wnętrze potrafi zachwycić, szczególnie jeżeli jesteście fanami dobrego audio i wysokiej jakości materiałów. Fotele obszyte są tutaj skórą z turyńskich zakładów Poltrona Frau. W latach 1996 – 2000 w zakładach montażowych Pininfariny w Grugliasco i San Giorgio Canavese wyprodukowano 9208 sztuk tego luksusowego kombi, lecz ten egzemplarz jest szczególnie ciekawy z racji zastosowania silnika. Pod jego maską pracuje topowe w tym modelu, 204-konne, 3-litrowe V6 konstrukcji Giuseppe Busso, powszechnie uznawane za najpiękniej brzmiący silnik V6 w historii. Auta z tymi jednostkami stanowiły zaledwie około 20% produkcji, są dziś szczególnie rzadko spotykane na rynku i mają najlepszą perspektywę przyszłego wzrostu cen. Wystarczy krótka przejażdżka, by zrozumieć dlaczego… Lancia na pewno sprawi radość wszystkim fanom włoskiego stylu i dynamicznej jazdy.
Czytaj dalej Lancia Kappa SW 3.0 V6 1999 – SPRZEDANA