Archiwum kategorii: De Tomaso

De Tomaso Mangusta 1970 – SPRZEDANE

Lata 60-te to w historii motoryzacji przepiękne czasy. Najwspanialsze samochody tworzyli ówcześnie kierowcy wyścigowi, to właśnie tak powstała Cobra jako dzieło Carrolla Shelby, jak i wspaniałe samochody Alejandro de Tomaso. W niezwykle drapieżnym nadwoziu De Tomaso Mangusta udało mu się zamknąć włoski styl, wyścigowe podwozie i wytrzymałą amerykańską jednostkę napędową V8 Forda. Za projekt karoserii Giorgetto Giugiaro, a nadwozia powstawały w firmie Ghia, której właścicielem był de Tomaso. Większość tych egzotycznych samochodów sprzedano w USA, skąd pochodzi i ten egzemplarz. Wyposażony jest w ciekawy układ podnoszonych lamp, skonstruowanych specjalnie dla zapewnienia odpowiedniej wysokości montażu reflektorów, wymaganej przez amerykańskie prawo. Otrzymało je zaledwie 50 egzemplarzy z końca produkcji, a inna modyfikacją było zastosowanie powiększonej jednostki napędowej (302 cale sześcienne zamiast 289). Pierwszy właściciel zamówił konfigurację wraz z klimatyzacją, elektrycznymi szybami i radiem, ciesząc się autem aż przez 46 lat. Przebieg auta to niespełna 13 tysięcy mil, zachwyca oryginalny stan zachowania wnętrza i lakier, położony ponownie w latach 90-tych. To z pewnością jeden z najwspanialszych z 401 wyprodukowanych egzemplarzy Mangusty. Sprzedany został za 214,5 tysiąca dolarów, czyli około 840 tysięcy złotych.
Czytaj dalej De Tomaso Mangusta 1970 – SPRZEDANE

De Tomaso Pantera 1973 – SPRZEDANE

De Tomaso Pantera z centralnie umieszczonym silnikiem nawiązywała do najbardziej ekstremalnych konstrukcji swojej epoki, jak Lamborghini Miura czy Maserati Bora, lecz zamiast zawsze egzotycznej włoskiej mechaniki, zastosowano tu bardziej plebejskie V8 od amerykańskiego Forda. Projekt włoskiego studia stylistycznego Ghia do dziś wygląda świeżo i atrakcyjnie, a w wyścigowej wersji, odpowiednio przygotowany, wciąż pozwala na wspaniałe przygody na torze wyścigowym. Ten egzemplarz fabrykę opuścił jako wersja drogowa, lecz już na początku lat 80-tych przebudowany został według homologacji Grupy 3, zajmując w 1981 roku 3 miejsce w narodowych francuskich mistrzostwach. W latach 2000-nych auto zostało przebudowane przez specjalistów z CMR do specyfikacji Grupy 4. W 2016 roku auto zmieniło właściciela, wykonany został kompletny serwis, lecz samochód od tego razu ani razu nie wziął udziału w zawodach. Z silnikiem legitymującym się mocą około 520 KM jest gotowy do startu w dowolnych zawodach wyścigowych dla aut historycznych. Samochód sprzedano za 170 tysięcy euro (około 734 tysiące złotych) na aukcji Artcurial na Retromobile w Paryżu.
Czytaj dalej De Tomaso Pantera 1973 – SPRZEDANE

De Tomaso Pantera GT5-S 1989 – SPRZEDANE

Pantera zrodziła się w Modenie, a dzięki współpracy De Tomaso z Fordem piękne nadwozie stylizowane przez Toma Tjaarda napędzane było przez potężne amerykańskie V8. Włoski konstruktor, zgodnie z ówczesnymi trendami, usytuował ogromny silnik centralnie, co pozwoliło uzyskać idealny rozkład masy. Amerykańsko-włoski mariaż trwał do 1974 roku, kiedy to Ford wycofał się ze współpracy, lecz De Tomaso nieugięcie dążył do ulepszania swojego dzieła. W końcu na turyńskim Motor Show w 1980 roku przedstawił Panterę GT5, która ze znacznie poprawioną konstrukcją, luksusowymi udogodnieniami we wnętrzu i radykalnymi zmianami w karoserii, stała się prawdziwym supersamochodem. Wprowadzona w 1984 roku wersja GT5-S charakteryzowała się jeszcze bardziej sportowym wyglądem, poszerzonym nadwoziem i opcjonalnym tylnym spoilerem. De Tomaso Pantera GT5-S zbudowana została jedynie w około 136 sztukach, z czego jedynie 117 otrzymało kierownicę po lewej stronie. Okaz oznaczony numerem 9547 jest jednym z ostatnich zbudowanych przez De Tomaso, powstałym 20 grudnia 1989 roku, co czyni go 15 samochodem licząc od końca produkcji. Oryginalnie czerwona Pantera z czarną tapicerką po latach 90-tych spędzonych na terenie Niemiec, powróciła w 2010 roku do Włoch. Wtedy to Panterą zajęli się specjaliści z Autocostruzioni SD, warsztatu prowadzonego przez byłego szefa fabryki Bizzarrini. Przywrócenie samochodu do perfekcji pochłonęło ponad 80000 euro. Obecny właściciel z USA nabył samochód po długich poszukiwaniach idealnego egzemplarza, a sama Pantera przejechała mniej niż 500 km od czasu renowacji. W komplecie z cackiem nowy właściciel otrzyma oryginalną instrukcję obsługi, rzadką fabryczną broszurę samochodu, schematy techniczne, dokumenty homologacyjne, kopię fabrycznej dokumentacji budowy i karty gwarancyjnej oraz model w skali 1:43. Piękny supersamochód z lat 80-tych sprzedany został za 319 tysięcy dolarów, czyli ponad milion złotych.
Czytaj dalej De Tomaso Pantera GT5-S 1989 – SPRZEDANE

De Tomaso Pantera GTS 1978 – SPRZEDANA

Pantera to wspaniałe skrzyżowanie włoskiej stylistyki z mocą amerykańskiej jednostki napędowej, jakie firmował Alejandro De Tomaso. Nadwozie tego supercar’a zaprojektował Tom Tjaarda z Carrozzeria Ghia, a opracował i wdrożył do produkcji Gianpaolo Dallara, konstruktor Lamborghini. De Tomaso Pantera otrzymała jednostkę V8 od Ford’a oraz pięciobiegową skrzynię ZF, dzięki którym rozpędzała się do 100 km/h w odrobinę ponad 5 sekund. Dosłownie rok po premierze Pantery, w 1972 roku, pojawiła się pierwsza ulepszona wersja z symbolem „L”, która otrzymała charakterystyczne zderzaki oraz ulepszone systemy chłodzenia i klimatyzacji. Pantera GTS zawitała na rynek w dwa lata później, a w specyfikacji europejskiej została wyposażona w silnik o mocy 350 KM, większe koła oraz szereg udoskonaleń skierowanych na osiągi. Wystawiona na aukcji De Tomaso Pantera GTS, po raz pierwszy zarejestrowana została w 1978 roku w Szwajcarii, a w 1987 roku po całkowitej renowacji wyzerowano jej licznik przebiegu. Od tej pory Pantera pokonała 18200 km. Samochód jest wykończony w kolorze niebieskim metalicznym, a wnętrze z jasnoszarą skórą zdobią drewniane elementy. Ten piękny klasyk wylicytowany został za 65550 euro, czyli około 274831 złotych.
Czytaj dalej De Tomaso Pantera GTS 1978 – SPRZEDANA

De Tomaso Pantera GT5 1982 – SPRZEDANE

De Tomaso Pantera GT5 1982 to luksus i szybkość prosto z Modeny. Model Pantera produkowany był przez włoską firmę przez 20 lat, poczynając od roku 1971. Przepiękny design i amerykańskie V8 od Forda pozwoliło uzyskać wybitną mieszankę, zdolną podbić serce każdego miłośnika motoryzacji. Wersję GT5 zaczęto opracowywać w 1980 roku z myślą o rynku amerykańskim. Silnik umieszczony centralnie, 355 KM mocy, niezależne zawieszenie i samonośne nadwozie sprawiają, że samochód ten jest kwintesencją sportowego supercara. Wersja GT5 Pantery wyróżniała się pakietem aerodynamicznym, zawierającym efektowny przedni i tylny spojler oraz poszerzenia na nadkolach, które pozwoliły na zmieszczenie szerszych kół. Model poddany licytacji ma perłowo biały lakier i wnętrze wykończone skórą w naturalnym kolorze.
Czytaj dalej De Tomaso Pantera GT5 1982 – SPRZEDANE

De Tomaso Pantera 1971 – SPRZEDANE

De Tomaso Pantera w doskonały sposób połączyło rasową sylwetkę, wyścigową charakterystykę prowadzenia i zapewniający solidną dawkę mocy amerykański silnik V8 Forda. Kosztowało zdecydowanie mniej od takich egzotyków jak Lamborghini czy Ferrari, oferując podobnej jakości wrażenia i doznania. Prezentowany egzemplarz jest jednym z zaledwie 743 egzemplarzy pierwszej serii, wyróżnia się pięknym kolorem „Lime green” (jako jedna z 87 sztuk) i posiada oryginalny przebieg zaledwie ok. 19 tys. km. Posiada kilka niefabrycznych dodatków w postaci kierownicy Momo, zapewniającego lepsze osiągi gaźnika Holley i felg z późniejszej Pantery GTS. Uzyskana cena ok. 436 tys. PLN wciąż wydaje się być atrakcyjna.
Czytaj dalej De Tomaso Pantera 1971 – SPRZEDANE

De Tomaso Mangusta 1969 – SPRZEDANE

W niezwykle drapieżnym nadwoziu De Tomaso Mangusta udało się zamknąć włoski styl, wyścigowe podwozie i centralnie umieszczoną, wytrzymałą amerykańską jednostkę napędową V8 Forda. Za projekt karoserii odpowiedzialny był Giorgetto Giugiaro, a nadwozia powstawały w firmie Ghia. Licytowane De Tomaso należy do pierwszych prototypów – według dokumentacji jest to siódmy z około 400 wyprodukowanych egzemplarzy. Samochód w latach 90-tych był kompletnie odrestaurowany w USA, a kilka lat temu został ponownie odświeżony – otrzymał nowy lakier i przegląd mechaniki. W ostatnim czasie był gwiazdą konkursów elegancji, m.in. w belgijskim Zoute Grand Prix w 2012. Samochód sprzedany za ok. 1,2 mln PLN.
Czytaj dalej De Tomaso Mangusta 1969 – SPRZEDANE