Subaru

Subaru Impreza 555 GT N-Group Show Car 1996 – Poznań

Subaru Impreza w kultowych barwach 555 to nie jest auto, które trzeba przedstawiać komukolwiek, kto pasjonował się w latach 90. rajdami. To bez wątpienia auto kultowe, odkąd w 1995 roku Colin McRae sięgnął po tytuł Rajdowego Mistrza Świata w 1995 roku, a zespół 555 Subaru World Rally Team sięgnął trzykrotnie po tytuł producentów w 1995, 1996, 1997. Ktokolwiek grał wówczas w Colin McRae Rally, marzył, aby zasiąść za sterami takiego wozu. Teraz jest taka możliwość, a historia tego egzemplarza jest absolutnie wyjątkowa. Przebieg auta to aktualnie tylko 3650 km. Samochód praktycznie całe życie spędził jako show car. Początkowo w salonie, a później w kolekcji właściciela, gdzie dzielił garaż z takimi samochodami, jak Ford RS200, Ford RS Cosworth, MG Metro 6R4, Lancia Delta HF Integrale Evo I, Renault 5 Turbo, Lotus Cortina, Mercedes-Benz 190E Evolution II.
Czytaj dalej Subaru Impreza 555 GT N-Group Show Car 1996 – Poznań

Subaru Impreza WRX STi 2005 – 248000 PLN – Żory

Subaru Impreza to pojazd, którzy miłośnicy wynieśli do rangi bóstwa motoryzacji dzięki sukcesom w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W latach 1993-2008 w tej najwyższej rangą imprezie Subaru odniosło 47 zwycięstw. Samochód korzystał z pięknie brzmiących silników typu bokser i doskonale skutecznego napędu, a Colin McRae za kierownicą Subaru, w każdych warunkach, był wówczas praktycznie nie do zatrzymania. Ostatni lifting generacji GD, inspirowany aeronautyką „hawk eye”, uważany często jest za ostatni wśród kultowych, bo zbudowanych na drogi jako podstawa homologacji do A-grupowej maszyny. Produkowana była do 2007 roku, po czym zastąpił ją hatchback. Prezentowany egzemplarz to wariant eksportowy najmocniejszej odmiany WRX STi z silnikiem 2,5-litra EJ25, z niskim przebiegiem jedynie 42 tys. km.
Czytaj dalej Subaru Impreza WRX STi 2005 – 248000 PLN – Żory

Subaru Impreza WRX Swiss Rally Champion 2005 – SPRZEDANE

Subaru Impreza to bez wątpienia jeden z najbardziej kultowych samochodów rajdowych. Sukcesy odnosił na całym świecie, zarówno w rajdach najwyższej kategorii WRC, jak i na szczeblach lokalnych. W 2004 roku tytuł mistrzowski w „Championnat de Suisse des rallyes”, czyli Rajdowych Mistrzostwach Szwajcarii odniosła załoga Patrick Heintz – Roland Scherrer na Subaru Impreza WRX STI przygotowaną przez Lugano Racing Team. To było impulsem do przygotowania przez importera Subaru na rynek szwajcarski, firmę Emil Frey, specjalnej wersji tych samochodów, oznaczoną jako Swiss Rally Champion. Przygotowano tak zarówno Imprezę WRX, jak i Imprezę WRX STI. Prezentowany samochód pochodzi z tej pierwszej grupy. Za dodtkowe 800 franków szwajcarskich nabywca otrzymywał dodatkowo skórzane fotele z podgrzewaniem, boczne poduszki powietrzne, aluminiowe listwy z boku i na pokrywie bagażnika i felgi ATS DTC (jedyna rzecz, której brakuje w prezentowanym egzemplarzu).
Czytaj dalej Subaru Impreza WRX Swiss Rally Champion 2005 – SPRZEDANE

Subaru Impreza Prodrive WRC 1999 – SPRZEDANE

Od czasu pojawienia się Subaru na scenie motoryzacyjnej we wczesnych latach 80., obecność marki w czołówce międzynarodowych rajdów samochodowych nadała japońskiemu koncernowi wysoki status. Rozpoczęcie współpracy w 1990 roku z brytyjskim koncernem Prodrive umożliwiło Subaru wytyczenie właściwej drogi, ale dopiero model Impreza Turbo z 1993 roku dokonał przełomu. Team Colin McRae/Derek Ringer wygrał nim Rajd Nowej Zelandii, a następny sezon przyniósł trzy kolejne zwycięstwa w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Subaru w 1995 roku w końcu osiągnęło swój długo oczekiwany cel – zwycięstwo w Mistrzostwach Świata. Subaru zdobyło również tytuł Mistrza Producentów w 1996 i ponownie w 1997, a kolejne Mistrzostwa Świata Kierowców zostały zapewnione przez nieżyjącego już Richarda Burnsa w 2001 roku oraz Pettera Solberga w 2003. Subaru Impreza WRC99 (generacja S5) wystawiona na aukcji to egzemplarz z 1999 roku, zbudowany aby rywalizować w Rajdowych Mistrzostwach Świata w sezonie 1999/2000. Zarejestrowany jako „T15 SRT”, po raz pierwszy pojawił się w zawodach podczas Rajdu San Remo w 1999. W styczniu 2000 roku „T15 SRT” został zgłoszony do Rajdu Monte Carlo, z Richardem Burnsem za kierowcą i Robertem Reidem na miejscu pilota. Pod koniec pierwszego dnia Burns był drugi w klasyfikacji generalnej, zaraz za Tommim Mäkinenem, niestety problemy z zapłonem zakończyły sen o Monte Carlo. W tym samym roku Prodrive sprzedał „T15 SRT” do Francji, gdzie Armando Pereira brał nim udział w mistrzostwach tego kraju. Subaru odnotowywało znaczące zwycięstwa aż do roku 2003. Sprzedana w 2004 roku Michelowi Sambourgowi, rywalizowała w mistrzostwach Francji na szutrze, wygrywając mistrzostwa. Michel Sambourg zatrzymał samochód do 2009 roku, nadal regularnie startując. W 2009 roku samochód nabył Gilbert Magaud, rywalizując w nim okazjonalnie do 2011 roku.
Czytaj dalej Subaru Impreza Prodrive WRC 1999 – SPRZEDANE

Subaru Impreza GT 25 Stars 1999 – SPRZEDANE

Subaru Impreza GT to pierwsza turbodoładowana wersja modelu. Samochód o niezwykle sprawnym napędzie na 4 koła, ważący jedyne 1250 kg, wyposażony w pozwalający uzyskać niezrównanie niski środek ciężkości silnik typu bokser, i dzięki tym wszystkim cechom dający absolutnie niezwykłe wrażenia z jazdy. Rzadko dla którego użytkownika Impreza GT była zwykłym pojazdem służącym do spokojnego przemieszczania się z punktu A do punktu B, co w rezultacie bardzo skutecznie przetrzebiło ich populację. Stąd dziś zachowany w oryginale egzemplarz to ogromna rzadkość na rynku, a jeżeli pochodzi jeszcze z limitowanej serii, to radość jest tym większa. Subaru Impreza GT 25 Stars to seria wyprodukowana jedynie w 160 egzemplarzach na rynek holenderski. Posiada niebieskie wstawki tapicerki z czerwoną nicią, złoty znaczek i felgi, i właściwie nie posiada wyposażenia dodatkowego, co w tym przypadku zawsze było odbierane było na plus, bo przecież wszystko co dodatkowo waży, jest wrogiem przyspieszenia. Im Subaru są bardziej surowe – tym lepiej.
Czytaj dalej Subaru Impreza GT 25 Stars 1999 – SPRZEDANE

Subaru Impreza S5 WRC 1998 – UK

Subaru Imprezy nie trzeba już nikomu przedstawiać. Egzemplarz wystawiony na aukcji to P2 WRC, którego fascynujące życie rozpoczęło się podczas Rajdu Monte Carlo w 1997 roku. Prowadził je wtedy nie kto inny, jak rajdowa legenda, Colin McRae. Niestety Colin miał wypadek podczas imprezy, skutkujący wycofaniem się z rajdu. Samochód otrzymał w Prodrive nowe nadwozie i został ponownie przygotowany do startów. Subaru w rękach prywatnych zespołów odniosło szereg zwycięstw, w tym mistrzostwo Węgier w 1998 i 1999 roku. Następnie wraz z Markiem Slaterem i Stevenem Fleckiem w latach 2001 i 2002 Subaru zaliczało kolejne kilka wydarzeń, a w 2003 roku zagościło na zawodach z Noelem Redmondem. Obecny właściciel samochodu kupił P2 WRC w 2004 roku. Używając je zgodnie z przeznaczeniem, brał udział w wielu rajdach w latach 2005, 2006 i 2007, osiągając wciąż doskonałe wyniki. W 2015 roku Subaru przeszło na emeryturę. Od tamtej pory było sporadycznie użytkowane przez syna właściciela. Jego ostatni publiczny występ miał miejsce na Race Retro w 2020 roku. Sprzedawca informuje, że eksperci marki, firma Autosportif, przebudowali silnik i skrzynię biegów zaledwie kilkaset mil temu. Samochód został profesjonalnie przerobiony na kierownicę po prawej stronie przez Stana Harpera, aby lepiej radził sobie na irlandzkich odcinkach. Subaru wycenione na 340 – 380 tysięcy funtów szterlingów otrzymało po aukcji cenę „kup teraz” w wysokości 379,5 tysiąca funtów.
Czytaj dalej Subaru Impreza S5 WRC 1998 – UK

Subaru Impreza WRX STI Petter Solberg Edition 2004 – SPRZEDANE

Wielkie spojlery Subaru Imprezy widywane na odcinkach specjalnych Rajdowych Mistrzostw Świata – to były czasy! Czasy, gdy japońskie auto było symbolem WRC, a za kierownicą siadały takie legendy, jak Colin McRae, Richard Burns i oczywiście Petter Solberg. Subaru z okazji zwycięstwa tego ostatniego w Rajdowych Mistrzostwach Świata w 2003 roku, wypuściło limitowaną wersję modelu Impreza. Oficjalnie wyprodukowano 555 sztuk z kierownicą po lewej stronie, a wersja z numerem 000 trafiła do garażu samego Pettera Solberga. Dla kolekcjonerów mocnych wersji Imprezy dziś jest to pozycja obowiązkowa. Przede wszystkim jest to pierwsza wersja skierowana na rynek europejski z kierownicą po lewej stronie, na której pokładzie odnajdziemy aktywny centralny dyferencjał z regulacją (DCCD), żywcem wyciągnięty z samochodów WRC i diametralnie odmieniający wrażenia z jazdy. W zestawieniu z krótką skrzynią i dużym turbo pozwalającym wygenerować 305 koni mechanicznych, jest to prawdziwa rajdowa bestia, która tylko przypadkiem została ubrana w atrybuty normalnego samochodu skierowanego na drogi.
Czytaj dalej Subaru Impreza WRX STI Petter Solberg Edition 2004 – SPRZEDANE