Volvo S40 pierwszej generacji to ciekawa propozycja na pierwsze auto. Opracowane na wspólnej płycie podłogowej z Mitsubishi Carisma i produkowane w holenderskiej fabryce NedCar, miało cechy, które jednoznacznie pozwalały je identyfikować ze szwedzką marką. Ponadprzeciętny poziom bezpieczeństwa, eleganckie, funkcjonalne wzornictwo i wspaniale wygodne fotele, mogące służyć za wzór ergonomii. Z podstawowym sinikiem B4164S nie jest to wóz, który zachęcałby do łamania ograniczeń prędkości. Zadbany egzemplarz z niewielkim przebiegiem powinien jeszcze długo posłużyć.
Czytaj dalej Volvo S40 1999 – 13900 PLN – Zgierz
Volvo
Volvo S70 1997 – 19000 PLN – Komorów
Volvo S70 to nowa odsłona modelu 850, który dostępny był od 1991 roku, a lifting i nazwę zmienił na koniec roku 1996. Dzięki przeprojektowanemu wnętrzu i nowemu przodowi, auto miało już mniej kantów, ale wciąż sprawiało pewne i solidne wrażenie. Ponadto wdrożono szereg ulepszeń z zakresu bezpieczeństwa, co zawsze było dla marki niezwykle istotne i wyróżniało szwedzkie samochody na tle konkurencji. Wizytówką S70 była cała gama świetnych, pięciocylindrowych silników, z których prezentowana 170-konna odmiana była 24-zaworowa i najmocniejsza wśród wolnossących. Według wielu miłośników – to ostatnie prawdziwe Volvo – przestronne, bezpieczne i niezawodne, a także bardzo komfortowe.
Czytaj dalej Volvo S70 1997 – 19000 PLN – Komorów
Volvo 240 1990 – 69000 PLN – Szamotuły
Volvo 240 debiutowało w 1974 roku i zostało podzielone na trzy wersje – 2-drzwiową 242, 4-drzwiową 244 i kombi o nazwie 245. Mimo, że w roku modelowy 1983 zrezygnowano z tych oznaczeń i wszystkie stały się rodziną 240, zwyczajowo wciąż wszystkie dwusety kombi od Volvo nazywane są 245. To bez wątpienia kultowy samochód. W Szwecji przez wiele lat był najpopularniejszym i najczęściej spotykanym samochodem na drogach. Nawet, gdy w 1984 rozpoczęto produkcję jego następcy – modelu 700 – model 200 wciąż był chętnie kupowany i nie chciał zejść ze sceny. Przykładowo ten prezentowany pochodzi z 1990 roku, a produkcję zamknięto dopiero w 1993 roku… czyli trwała ona o rok dłużej, niż produkcja jego następcy. Mechanika tych samochodów czyni je jednymi z najbardziej trwałych konstrukcji w historii motoryzacji. W odpowiednio dbających rękach, jest to wieczny samochód.
Czytaj dalej Volvo 240 1990 – 69000 PLN – Szamotuły
Volvo 850 1993 – 49000 PLN – Radlin
Volvo 850 było jednocześnie tradycyjnie konserwatywne i nowoczesne. To ostatni projekt, który wyszedł spod ręki Janaa Wilsgaarda, designera pracującego dla Volvo od 1950 roku. Było tworzone z uwzględnieniem najbardziej wyśrubowanych norm bezpieczeństwa, miało przepastny bagażnik, ale też jednocześnie było pierwszym samochodem szwedzki z pięciocylindrowym silnikiem umieszczonym poprzecznie i napędzającym przednie koła. Podczas opracowywania modelu samochodu wiele czasu poświęcono szczegółom, takim jak choćby charakterystyczny dźwięk silnika czy zamykanie drzwi. W efekcie powstał wóz o dużo bardziej sportowym i luksusowym charakterze, niż poprzednicy. Ten egzemplarz ma tylko 87 tys. km przebiegu i przybył 5 lat temu do Polski ze Szwajcarii.
Czytaj dalej Volvo 850 1993 – 49000 PLN – Radlin
Volvo 1800S 1967 – 220000 PLN – Kraków
Volvo 1800S to piękny i stylowy klasyk, jedno z najbardziej niezapomnianych coupe lat 60. Jego doskonała sylwetka to dzieło Pelle Petterson’a, stworzona pod okiem włoskiego stylisty Pietro Frua. Model z literką „S” w nazwie oznacza, że opuścił on już bramy szwedzkiej fabryki w Göteborgu, w odróżnieniu on pierwszych egzemplarzy składanych przez Jensena w Wielkiej Brytanii. Choć wygląda niemal jak Ferrari, warto pamiętać, że dzięki pokrewieństwu układu jezdnego z modelem Amazon, jest to auto absolutnie bezproblemowe od strony serwisowej. Można nim podróżować wygodnie i stylowo, i mimo, że jest to konstrukcja sprzed ponad pół wieku, nic nie stoi na przeszkodzie, by jeździć nim i dziś. Ten egzemplarz przybył do Polski z USA i choć nie był nigdy poddawany kompleksowej renowacji, prezentuje się bardzo dobrze.
Czytaj dalej Volvo 1800S 1967 – 220000 PLN – Kraków
Volvo 144 1969 – 45000 PLN – Gaj
Wchodząc do salonu Volvo w 1969 roku wybór miałeś niezwykły, gdyż obok siebie stały samochody zdające się pochodzić z zupełnie różnych epok. Wciąż dostępny był Duett, produkowany od 1953 roku samochód użytkowy z nadwoziem typu van/kombi, spokrewniony z serią PV, choć zabudowany na ramie. Dalej stał model Amazon, niezwykle popularny, lecz stylistycznie zdający się być jeszcze w poprzedniej dekadzie. W tym towarzystwie Volvo 144 zdawało się być samochodem z innego świata. Nowoczesne, kanciate nadwozie to był nowy styl szwedzkiej marki, który niemal bez zmian dotrwał aż do lat 90. Na te samochody mówiono „cegła” nie tylko ze względu a wygląd, ale i na wytrzymałość. Mechanika samochodu była ewolucją tej zastosowanej w Amazonie czy P1800 i sprawdzała się znakomicie. Zresztą – znakomicie sprawdza się do dziś i będzie za kolejne dziesięciolecia, jeżeli dalej będzie utrzymywany w takim stanie. To jest czysta ekologia, a nie produkcja co 3 lata nowego samochodu i utylizacja starego.
Czytaj dalej Volvo 144 1969 – 45000 PLN – Gaj
Volvo 144 Grand Luxe Automatic 1973 – SPRZEDANE
Bardzo lubimy lata 70. w motoryzacji, bo dają balans pomiędzy tym co odmienne, a tym co praktyczne i zdecydowanie nadaje się dziś do jazdy na długich dystansach. Takie właśnie jest nasze Volvo 144, a jego kolor pomarańczowy to prawdziwa kwintesencja tamtej epoki, czyli czysta radość z życia. Samochód jest w topowej wówczas wersji Grand Luxe Automatic, fabrykę opuścił w kolorze pomarańczowym, idealnie pasującym do epoki lat 70., lecz oferowanym wyłącznie przez dwa lata – w 1973 i 1974 roku. Jego dwulitrowy red block zasilany jest ówczesną nowością, czyli układem wtryskowym Bosch D-Jetronic, co dało mu przewagę 24 KM, zestawiając z wersją gaźnikową. Jakie jest na drodze? Volvo 144 to następca modelu Amazon, bazujący na jego trwałych i sprawdzonych rozwiązaniach mechanicznych, lecz z całkowicie nową sylwetką i aktualizacjami technicznymi, jak na przykład cztery hamuce tarczowe i alternator zamiast prądnicy. Otrzymał całkowicie nowe wnętrze, w tym także fotele, które do dziś służyć mogą za wzór ergonomii. To klasyk, ale wspaniale użyteczny. Tak jak Amazon wyróżniał się w latach 60., tak i dekadę później Volvo 144 było prymusem. Przełożyło się to na doskonałą sprzedaż, choć dziś egzemplarz zachowany tak jak ten, szczególnie w topowej wersji Grand Luxe, to prawdziwa rzadkość.
Czytaj dalej Volvo 144 Grand Luxe Automatic 1973 – SPRZEDANE
Volvo Amazon 220S Estate 1967 – SPRZEDANE
Łączy styl lat 60-tych, wytrzymałą konstrukcję i niezawodną mechanikę. Dodatkowo ma wiele innowacyjnych rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa. Pasy bezpieczeństwa i hamulce tarczowe na przedniej osi dobrze mieć, a jeszcze szerszy uśmiech budzi dzielona na dwie części tylna burta i klapa oraz składana tylna kanapa, pozwalająca uzyskać idealnie płaską przestrzeń ładunkową, nadającą się nawet do spania. Nas Volvo urzekło absolutnie fenomenalnym zestawieniem kolorystycznym oraz piękną patyną. Ten samochód zawsze był eksploatowany, wszędzie jeździł. Czas pozostawił na nim wiele śladów, lecz ważny jest fakt, że nigdy nie odpuszczono troski o jego mechanikę. Ma ładnie wyregulowany silnik, lekko pracującą przekładnię kierowniczą oraz dwa atrybuty, które łącznie występowały bardzo rzadko. Pierwszy to elektryczny overdrive, spełniający praktycznie rolę piątego, przydatnego biegu, a drugi to zasilanie dwoma gaźnikami, czyli silnik B18D, taki jak w kultowym modelu P1800.
Czytaj dalej Volvo Amazon 220S Estate 1967 – SPRZEDANE
Volvo 240 GL 1988 – SPRZEDANE
Volvo 240 to nieśmiertelna szwedzka cegła. To auto, które będąc w sprzedaży od 1974 do 1993 roku, było pod koniec produkcji już żywym klasykiem, podobnie jak przykładowo Garbus dekadę wcześniej. Volvo zawsze wybierali Ci, którzy cenili rozwiązania sprawdzone, trwałe i ponadczasowe, nie poddające się zmieniającej się modzie. Przykładowo niemal przez dwie dekady 240-tką jeździł Ingvar Kamprad, założyciel firmy IKEA, którego przecież stać było na wybranie dowolnego samochodu na świecie. Jeżeli nie potrzebujesz nigdzie się spieszyć, poczujesz się w jego wnętrzu doskonale. Ma świetne i niezwykle ergonomiczne fotele, a jego benzynowy silnik zwany „red block” cechuje solidna pojemność i nadzwyczajna trwałość.
Czytaj dalej Volvo 240 GL 1988 – SPRZEDANE
Volvo 480 S 1992 – SPRZEDANE
Volvo zawsze były przewidywalne, ale 480 to rewolucja. Sylwetka klina, podnoszone lampy, tylna klapa w formie pojedynczej szyby (co było nawiązaniem do sportowego modelu 1800 ES), na wyposażeniu po raz pierwszy w szwedzkim aucie komputer pokładowy, a pod maską pierwsze złącze diagnostyczne. Do tego przedni napęd i tylne zawieszenie opracowane przez firmę Lotus, a dla najbardziej wymagających – turbo. To było auto dla wszystkich, którym propozycje w klasie kompaktowej wydawały się zwykłe i oklepane. Cena była wysoka, co przełożyło się na ograniczony sukces. Do 1995 roku wyprodukowano 76 tys. egzemplarzy – mało, przez co dziś jest to już auto niespotykane. Być może to jest powód, dla którego podróżowanie tym niebieskim egzemplarzem przypomina wycieczkę latającym spodkiem, tudzież klasykiem o kolejne 20 lat starszym. W odwracaniu głów na ulicach przebija chyba nawet model PV albo Amazona. To ciekawe, ale doskonale odzwierciedla sentyment za latami 80-tymi. 8-bitowa grafika, pierwsze dyskietki i podnoszone lampy jak w samochodach sportowych – to jest to.
Czytaj dalej Volvo 480 S 1992 – SPRZEDANE