GAZ

Wołga Gaz 24-01 1972 – 65000 PLN – Wrocław

W smutnej rzeczywistości ZSRR – było to auto pożądane i niedostępne. W 1972 roku, z którego pochodzi nasz egzemplarz Wołga GAZ 24-01, nie było to auto dla przeciętnego śmiertelnika. W odróżnieniu od poprzednika, GAZa 21, tych nowych w ogóle nie zaoferowano w wolnej sprzedaży. Dostępne były jako samochody służbowe notabli, były to auta dla służb specjalnych (wyposażano je wówczas nawet w silniki V8) i dla taksówkarzy, tak jak ten egzemplarz. Jako elementy wyposażenia otrzymały wówczas taksometr, zielone światło za przednią szybą, skajową tapicerkę dla pasażerów i odprężone silniki, zdolne przepalić paliwo o liczbie oktanowej 76. W tym wczesnym egzemplarzu odnajdziecie wszystkie cechy pierwszej serii – m.in. taśmowy prędkościomierz, przednią kanapę zdolną pomieścić 3 osoby czy stacyjkę montowaną na desce, a nie kolumnie kierowniczej. Auto zostało pieczołowicie odrestaurowane, z użyciem oryginalnych elementów. Do Polski dotarła z Ukrainy, uciekając przed wojenną zawieruchą. Wylądowała pod naszą opieką, bo to naprawdę pięknie odrestaurowany egzemplarz, w niczym nie przypominający tych, które pamiętamy z lat 90. Nietypowy jest jej kolor, szary, w zestawieniu z czerwonym wnętrzem niezwykle elegancki i wynikający ponoć z misji, jaką pełniła w 1980 roku, kiedy była oryginalną taxi jeżdżącą i wożącą prominentów w czasie Igrzysk Olimpijskich.
Czytaj dalej Wołga Gaz 24-01 1972 – 65000 PLN – Wrocław

GAZ-14 Czajka 1983 – 399999 PLN – Wrocław

Czajka to radziecka limuzyna, przeznaczona wyłącznie dla wysokich urzędników państwowych. Samochód ten montowany był ręcznie w fabryce samochodów Gorkiego, czyli zakładach GAZ, w latach 1977–1988. GAZ-14 był następcą pierwszego modelu Czajki, GAZ-13. Konstruktorami wiodącymi byli N. Juszmanow i Władimir Nosakow. Konkurs na projekt nadwozia wygrał młody projektant Stanisław Wołkow, absolwent Leningradzkiej Szkoły Artystycznej. Pomimo pewnych podobieństw z wieloma amerykańskimi samochodami tej klasy, jak na przykład Cadillac, Lincoln czy Chrysler, GAZ-14 był całkowicie sowiecką konstrukcją. Oprócz unowocześnienia wyglądu, poprawiono komfort i bezpieczeństwo pasażerów. W serii 14 zwiększono też rozstaw osi aż o 20 centymetrów. Silnik w układzie V8 nie był nowo opracowany, lecz zmodernizowany, m.in. zastosowano dwa gaźniki i zmieniono kolektory. Moc silnika wzrosła ze 195 do 220 KM. Mimo większej o pół tony masy, samochód był szybszy. W 1969 roku projekt został zaakceptowany przez komisję makietową, jednak produkcję GAZa-14 Czajki uruchomiono dopiero w 1977 roku, wytwarzając około 100 samochodów rocznie. Jeżeli chcielibyście przetestować radziecki wyrób dla elit, zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniem oraz ciekawą historią właścicielską egzemplarza.
Czytaj dalej GAZ-14 Czajka 1983 – 399999 PLN – Wrocław

Gaz M21 Wołga 1960 – 79500 PLN – Olkusz

Były czasy, kiedy była prawdziwą dumą Bloku Wschodniego. Zaprezentowana w 1956 roku, dwa lata później zdobyła Grand Prix na salonie samochodowym w Brukseli. GAZ M21 Wołga to reprezentacyjny wóz, który dla przeciętnych śmiertelników długo był nieosiągalnym marzeniem, a spotykany na drodze najczęściej oznaczał przyjazd partyjnej delegacji. Ten egzemplarz jednak nie służył nigdy na Wschodzie. Wyeksportowany jako nowy do Wielkiej Brytanii, do Polski przyjechał dopiero w 2011 roku. Tutaj został gruntownie odrestaurowany i trafił między innymi na okładkę pisma Automobilista w 2015 roku. Spojrzenie na tego przedstawiciela drugiej serii produkcyjnej pozwala dziś odkryć go na nowo. Dwukolorowe malowanie karoserii, masa chromowanych ozdób, wiele detali zaprojektowanych z dużym zmysłem plastycznym. Jest co podziwiać.
Czytaj dalej Gaz M21 Wołga 1960 – 79500 PLN – Olkusz