Archiwum kategorii: Syrena

Syrena R-20 1975 – SPRZEDANA

O ile nadwozie typu pick-up niegdyś kojarzyło się tylko z amerykańskimi filmami, w 1972 roku polscy rolnicy otrzymali namiastkę tego typu samochodu. Syrena R-20 powstała na bazie osobowego modelu 105, miała dwusuwowy silnik, dwuosobową kabinę i przestrzeń ładunkową w tylnej części. Dysponowała niezbyt imponującą jak na samochód tego typu ładownością 400 kg, ale to nie były czasy, by ktokolwiek na to narzekał. Jeździło się tym, co było i wszystko, co miało silnik i ułatwiało pracę budziło radość. Na fali sentymentu do tamtych czasów ratowane są takie samochody, jak Syrenka z ogłoszenia. Ilość pracy włożonej w renowację składa się na setki godzin, ale przyjemności płynącej z przywrócenia poprzedniej epoki nie da się policzyć ani wycenić.
Czytaj dalej Syrena R-20 1975 – SPRZEDANA

Syrena 105L 1976 – SPRZEDANA

Restaurowanych z lepszym lub gorszym skutkiem Syren na rynku jest niemało, jednak nie ma jak dobrze zachowany oryginał. Ta Syrena 105L jest doskonale zachowana – wygląda jakby miała kilka lat. Jedynie żółte tablice pojazdu zabytkowego i Most Świętokrzyski w tle jedego ze zdjęć zdradzają, że jesteśmy już w XXI wieku. Kremowy lakier, czerwone wnętrze i błyszczący chrom mają dziś swój czar, który przekonuje bardziej, niż bezcelowe dyskusje w temacie technicznego zaawansowania konstrukcji Syrenki. Miło patrzeć na tak zachowane zabytki polskiej motoryzacji. Wszak już ich nie przybywa i jedyne, co nam pozostaje, to właściwa nad nimi opieka.
Czytaj dalej Syrena 105L 1976 – SPRZEDANA

Syrena 105 Lux 1982 – 21000 PLN – Kielce

Syrena 105 Lux była finalną, najbogatszą wersją produkowanego przez niemal pół wieku modelu, wyróżniającą się dźwignią zmiany biegów przenienioną na podłogę i regulowanymi oparciami foteli. W 1983 kończono jej produkcję, nie żegnając jej jednak z honorami, jak w późniejszych czasach Land Rovera, Garbusa czy Ogórka. Nie było mowy dumie z Syrenki… powszechnie traktowana była jako zło konieczne, przezywana „Skarpetą” i wyśmiewana. Na czasy by była znów traktowana z szacunkiem i uwagą, należało poczekać kolejne 30 lat. Dziś widząc taki okaz jak w ogłoszeniu nie jednemu zakręci się łezka w oku. Wymaga prac blacharskich, lecz zadziwia doskonale utrzymanym wnętrzem, co jest następstwem niskiego przebiegu.
Czytaj dalej Syrena 105 Lux 1982 – 21000 PLN – Kielce